Print

Print




September 21st deadline for entry forms for all horticulture events for the upcoming Georgia National Fair this includes the plant identification contest.

To registered for the Saturday Plant Identification Contest -  

you must email your entries to [log in to unmask] by September 21st
Send the below information:

1. Chapter Name and Advisor
2. Contest Name and Names of Student(s) participating

*******************************************************
*******************************************************


Teams Registered as of today:


Junior Floriculture:

A.        Team

1.
Appling County Middle School FFA - Glenn Williams - (4 member team)
2.Liberty Co FFA - Hillary Cobb (4 member team)

3. Oconee Middle FFA - Sandra Schempp (4 member team)

4. Perry - Argene Claxton (4 member team)
5. Thomson Middle -Steve Kay (4 member team)
6. Bonaire Middle - Ashili Stalvey (4 member team)
7. Irwin FFA - S. Kisling (4 member team)
8. Perry Middle - Tim Simmons (4 member team)

B.        Individual

1.Appling County Middle School FFA - Glenn Williams - 3 individuals

2. Thomson Middle School FFA - Steve Kay - 3 individuals

Junior Nursery / Landscape:

A.  Team

1. Oconee Middle FFA - Sandra Schempp (4 memeber team)

2. Perry - Argene Claxton (4 member team)
3. Bonaire Middle - Ashili Stalvey (4 member team)
4. Irwin FFA - S. Kisling (4 member team)
5. Lincolnton - Dennis Gay (4 member team)
6. Lee Co Middle - Jamie Stevens (4 member team)
7. Perry Middle - Tim Simmons (4 member team)
8. Thomson Middle School FFA - Steve Kay (4 member team)

B. Individual

1.
Thomson Middle School FFA - Steve Kay - 3 individuals

Senior Floriculture:

A. Team

1. Brantley Co FFA  - Richard Gill - (4 members)

2. Liberty Co FFA - Hillary Cobb (4 members)

3. Tift Co FFA  - Jimmy Cargle (4 members)

4. Perry - Argene Claxton (4 member team)
5. Irwin FFA - S. Kisling (4 member team)

B. Individual

1. Etowah FFA- Sue Smith - 3 individuals

2. Liberty FFA - Hillary Cobb - 3 individuals

3. Tift Co FFA  - Jimmy Cargle - 1 individual
4. Bradwell Institute -Chansi Coleman - 1 individual

Senior Nursery Landscape

A. Team

1. Brantley Co FFA -  Richard Gill (4 members)

2. Perry - Argene Claxton (4 member team)
3. Irwin FFA - S. Kisling (4 member team)
4. Lincolnton - Dennis Gay (4 member team)
5. Liberty Co FFA - Hillary Cobb (4 members)

B. Individual

none registered

     



Dr. Teri Hamlin
North Region Agriculture Education
Georgia Department of Education
Four Towers, University of Georgia
Athens, Georgia  30602
706-542-3679