Print

Print


Due to participation numbers, the Wildlife Mgt CDE event location has to be changed to accommodate 86 teams (Sixty more teams than last year). The event will now take place at Bleckley County High School in Cochran, Ga. If you have a team registered for the event, please send me an email confirming that you understand the location change.
 
For directions or list of area hotels available in the Cochran area please email: Doyle Floyd @ [log in to unmask] 
 
Other important info: Please have clipboards and pencils available for your students. Please make sure your students are prepared for adverse weather conditions. School will be in session on November 1st, so please do not arrive before 3:30pm. Also park near the gym, do not pull around back to the Ag Shop. 
 
Please email me if you have concerns. Thanks, 
 
Below is a list of teams registered:
 
Senior Division
School                                                                                                      Advisor
1.     Morgan Co. High.............................................................................. Weaver
2.     Gilmer Co. High................................................................................ Teague
3.     Oglethorpe Co. High.......................................................................... Sertich
4.     Etowah High........................................................................................ Smith
5.     Elbert Co. High.................................................................................... Bilow
6.     Wayne Co. High............................................................................... Beasley
7.     Bleckley Co. High................................................................................ Floyd
8.     Alcovy High...................................................................................... Walker
9.     Hephzibah High................................................................................ Jenkins
10.  ECI................................................................................................. Meadows
11.  Bainbridge High................................................................................. Lanier
12.  Crawford Co. High............................................................................. Baxley
13.  Madison Co. High........................................................................... Stephens
14.  Irwin Co. High................................................................................... Kisling
15.  Lagrange............................................................................................ Throne
16.  Jenkins Co. High.............................................................................. Fleming
17.  Loganville High............................................................................. Needham
18.  Greene Co.......................................................................................... Collins
19.  Burke Co. High............................................................................... Kennedy
20.  North Oconee High......................................................................... Mitchell
21.  Clinch Co. High.................................................................................. Railey
22.  Washington-Wilkes............................................................................ White
23.  Northwest Whitfield...................................................................... Raymond
24.  Atkinson County High................................................................. McDonald
25.  Cross Creek...................................................................................... Highfill
26.  Grayson.............................................................................................. Gunter
27.  Perry High School............................................................................ Claxton
28.  Appling Co. High................................................................................. Mills
29.  Franklin Co. High............................................................................ Watkins
30.  Dodge Co. High.................................................................................... Berry
31.  Early Co. High............................................................................... Simmons
32.  Bainbridge High................................................................................. Lanier
33.  Lowndes Co. High............................................................................. Corbett
34.  Baconton Charter.............................................................................. Burkett
35.  Union Grove High.............................................................................. Crown
36.  Habersham Central HS....................................................................... Young
37.  Rockdale Career Academy............................................................... Surrette
38.  South Effingham............................................................................ Montford
39.  Appling Co. High................................................................................. Mills
40.  Camden Co. High.............................................................................. Waters
41.  Rockmart......................................................................................... Hawkins
42.  Jones Co. High............................................................................... Thornton
43.  Americus Sumter South...................................................................... Dixon
44.  Oconee Co. High.................................................................................... Bell
45.  Turner Co. High............................................................................. Kendrick
46.  Thomas Co. Central............................................................................. Stone
47.  Schley Co. High................................................................................. Sellers
48.  Tatnall Co. High............................................................................ Carpenter
49.  Northside High................................................................................. Blalock
 
 
Junior Division
      School                                                                                                      Advisor
1.     Appling Co. Middle....................................................................... Williams
2.     Bleckley Co. High................................................................................ Floyd
3.     Hephzibah High................................................................................ Jenkins
4.     Turner Co. Middle............................................................................. Reeves
5.     Malcolm Bridge Middle...................................................................... Allen
6.     Alcovy High...................................................................................... Walker
7.     Oconee Middle............................................................................... Schempp
8.     Coffee Co. Freshmen........................................................................... Stone
9.     Youth Middle...................................................................................... Saxon
10.  Greene Co.......................................................................................... Collins
11.  North Oconee.................................................................................. Mitchell
12.  Clinch Co............................................................................................ Railey
13.  Washington Wilkes............................................................................. White
14.  Northwest Whitfield...................................................................... Raymond
15.  Gilmer Co.......................................................................................... Teague
16.  Atkinson County High................................................................. McDonald
17.  Perry High School............................................................................ Claxton
18.  Appling Co. High................................................................................. Mills
19.  Early Co. High............................................................................... Simmons
20.  Lowndes Co. High............................................................................. Corbett
21.  Lowndes Co. Middle....................................................................... Hadsock
22.  Baconton Charter.............................................................................. Burkett
23.  Union Grove High.............................................................................. Crown
24.  Franklin Co. Middle............................................................................. Jones
25.  South Habersham Middle...................................................................... Neff
26.  Kings Bridge Middle....................................................................... Flanders
27.  Camden Co. High.............................................................................. Waters
28.  Burke Co. High............................................................................... Kennedy
29.  Rockmart......................................................................................... Hawkins
30.  Loganville Middle......................................................................... Hargrove
31.  Jones Co. High............................................................................... Thornton
32.  Americus Sumter South...................................................................... Dixon
33.  Burke Co. Middle............................................................................. Randall
34.  Schley Co........................................................................................... Sellers
35.  Turner Co. High............................................................................. Kendrick
36.  Hahira Middle..................................................................................... Dixon
37.  Irwin Co. Middle.................................................................................. PaulkW. Justin SealyArea Forestry Resource TeacherGeorgia Department of EducationGVATA Executive Secretary229.328.8263
_________________________________________________________________
Climb to the top of the charts!  Play Star Shuffle:  the word scramble challenge with star power.
http://club.live.com/star_shuffle.aspx?icid=starshuffle_wlmailtextlink_oct