Due to participation numbers, the Wildlife Mgt CDE event location has to be changed to accommodate 86 teams (Sixty more teams than last year). The event will now take place at Bleckley County High School in Cochran, Ga. If you have a team registered for the event, please send me an email confirming that you understand the location change.

 

For directions or list of area hotels available in the Cochran area please email: Doyle Floyd @ [log in to unmask]

 

Other important info: Please have clipboards and pencils available for your students. Please make sure your students are prepared for adverse weather conditions. School will be in session on November 1st, so please do not arrive before 3:30pm. Also park near the gym, do not pull around back to the Ag Shop.

 

Please email me if you have concerns. Thanks,

 

Below is a list of teams registered:

 

Senior Division

School                                                                                                      Advisor

1.     Morgan Co. High.............................................................................. Weaver

2.     Gilmer Co. High................................................................................ Teague

3.     Oglethorpe Co. High.......................................................................... Sertich

4.     Etowah High........................................................................................ Smith

5.     Elbert Co. High.................................................................................... Bilow

6.     Wayne Co. High............................................................................... Beasley

7.     Bleckley Co. High................................................................................ Floyd

8.     Alcovy High...................................................................................... Walker

9.     Hephzibah High................................................................................ Jenkins

10.  ECI................................................................................................. Meadows

11.  Bainbridge High................................................................................. Lanier

12.  Crawford Co. High............................................................................. Baxley

13.  Madison Co. High........................................................................... Stephens

14.  Irwin Co. High................................................................................... Kisling

15.  Lagrange............................................................................................ Throne

16.  Jenkins Co. High.............................................................................. Fleming

17.  Loganville High............................................................................. Needham

18.  Greene Co.......................................................................................... Collins

19.  Burke Co. High............................................................................... Kennedy

20.  North Oconee High......................................................................... Mitchell

21.  Clinch Co. High.................................................................................. Railey

22.  Washington-Wilkes............................................................................ White

23.  Northwest Whitfield...................................................................... Raymond

24.  Atkinson County High................................................................. McDonald

25.  Cross Creek...................................................................................... Highfill

26.  Grayson.............................................................................................. Gunter

27.  Perry High School............................................................................ Claxton

28.  Appling Co. High................................................................................. Mills

29.  Franklin Co. High............................................................................ Watkins

30.  Dodge Co. High.................................................................................... Berry

31.  Early Co. High............................................................................... Simmons

32.  Bainbridge High................................................................................. Lanier

33.  Lowndes Co. High............................................................................. Corbett

34.  Baconton Charter.............................................................................. Burkett

35.  Union Grove High.............................................................................. Crown

36.  Habersham Central HS....................................................................... Young

37.  Rockdale Career Academy............................................................... Surrette

38.  South Effingham............................................................................ Montford

39.  Appling Co. High................................................................................. Mills

40.  Camden Co. High.............................................................................. Waters

41.  Rockmart......................................................................................... Hawkins

42.  Jones Co. High............................................................................... Thornton

43.  Americus Sumter South...................................................................... Dixon

44.  Oconee Co. High.................................................................................... Bell

45.  Turner Co. High............................................................................. Kendrick

46.  Thomas Co. Central............................................................................. Stone

47.  Schley Co. High................................................................................. Sellers

48.  Tatnall Co. High............................................................................ Carpenter

49.  Northside High................................................................................. Blalock

 

 

Junior Division

      School                                                                                                      Advisor

1.     Appling Co. Middle....................................................................... Williams

2.     Bleckley Co. High................................................................................ Floyd

3.     Hephzibah High................................................................................ Jenkins

4.     Turner Co. Middle............................................................................. Reeves

5.     Malcolm Bridge Middle...................................................................... Allen

6.     Alcovy High...................................................................................... Walker

7.     Oconee Middle............................................................................... Schempp

8.     Coffee Co. Freshmen........................................................................... Stone

9.     Youth Middle...................................................................................... Saxon

10.  Greene Co.......................................................................................... Collins

11.  North Oconee.................................................................................. Mitchell

12.  Clinch Co............................................................................................ Railey

13.  Washington Wilkes............................................................................. White

14.  Northwest Whitfield...................................................................... Raymond

15.  Gilmer Co.......................................................................................... Teague

16.  Atkinson County High................................................................. McDonald

17.  Perry High School............................................................................ Claxton

18.  Appling Co. High................................................................................. Mills

19.  Early Co. High............................................................................... Simmons

20.  Lowndes Co. High............................................................................. Corbett

21.  Lowndes Co. Middle....................................................................... Hadsock

22.  Baconton Charter.............................................................................. Burkett

23.  Union Grove High.............................................................................. Crown

24.  Franklin Co. Middle............................................................................. Jones

25.  South Habersham Middle...................................................................... Neff

26.  Kings Bridge Middle....................................................................... Flanders

27.  Camden Co. High.............................................................................. Waters

28.  Burke Co. High............................................................................... Kennedy

29.  Rockmart......................................................................................... Hawkins

30.  Loganville Middle......................................................................... Hargrove

31.  Jones Co. High............................................................................... Thornton

32.  Americus Sumter South...................................................................... Dixon

33.  Burke Co. Middle............................................................................. Randall

34.  Schley Co........................................................................................... Sellers

35.  Turner Co. High............................................................................. Kendrick

36.  Hahira Middle..................................................................................... Dixon

37.  Irwin Co. Middle.................................................................................. Paulk



W. Justin Sealy
Area Forestry Resource Teacher
Georgia Department of Education
GVATA Executive Secretary
229.328.8263

Climb to the top of the charts!  Play Star Shuffle:  the word scramble challenge with star power. Play Now!