Print

Print


Thanks to all that made the GNF Horticulture I.D. contests a huge success.
A special thank you to Mrs. Anne Smith, Ms. Audrey Davis, Dr. Frank
Flanders, Mr. Tommy Waldrop, and UGA -Tifton Campus students -Mr. Cal Meeks,
Josh White and Blake Crabtree for their assistance in administering and
scoring the Contests.

Congratulations to the following teams and Students on a job well done. The
top three high scores were used to determine the team winners.  Several ties
had to be broken, first using the numb\er of tie -breakers and then I had to
manually break the ties.  Good Job!

*Junior Nursery/Landscape Individuals
*
First Place                             Eric
Dowler                            Thomson Middle FFA
Second Place                        Tyler Claxton
Perry High FFA
Third Place                            Kalissa Gearig
Jefferson Co. High FFA
Fourth Place                         Joshua Pitzer
Perry High FFA
Fifth Place                            Levi Sammons
Jefferson Co. High FFA
Sixth Place                           Jake
Parker                            Perry High FFA
Seventh Place                       Madeline Peebles
Jefferson Co. High FFA
Eight Place                           Nicholass
Borum                    Jefferson Co. High FFA
Ninth place                           Jasmine Gause
 Jefferson Co. High FFA
Tenth Place                          Eric Walshe
Oconee Middle FFA

*Junior Nursery/Landscape Teams*
**
First Place                                       Perry High FFA    A
Second Place                                  Jefferson Co. High FFA    A

 *Senior Nursery/Landscape Individuals
*
First Place                             Mitchell
Freeman                   Perry High FFA
Second Place                        Chace
Benefield                     Perry High FFA
Third Place                            Jonathan Fall
Perry High FFA
Fourth Place                          Marguerite Whitaker
Coffee High FFA
Fifth Place                            Josh Rabalais
 Perry High FFA
Sixth Place                           Rachel
Foss                          Jefferson Co. High FFA
Seventh Place                       Kailee
Bennett                       Coffee High FFA
Eight Place                           Nicole
Ricketson                    Coffee High FFA
Ninth place                           Edward Moore
Perry High FFA
Tenth Place                          Leon Carr
Jefferson Co. High FFA

*Senior Nursery/Landscape Teams*
**
First Place                                       Perry High FFA    A
Second Place                                  Coffee High FFA


 *Junior Floriculture** Individuals
* First Place                            Tyler
Claxton                          Perry High FFA
Second Place                       Jake Parker
Perry High FFA
Third Place                           Alex Seamon
Perry High FFA
Fourth Place                         Raven
Maddox                        Perry High FFA
Fifth Place                           _________ Lineberger
Perry High FFA
Sixth Place                           Norma
Cook                          Appling Co. Middle FFA
Seventh Place                       Tanner
Sparks                       Warner Robins High FFA
Eight Place                           Dalton
Carriker                       Houston Co. High FFA
Ninth place                           Hunter
Lineberger                    Perry High FFA
Tenth Place                          Zach Perry
Houston Co. High FFA

*Junior FloricultureTeams*
**
First Place                                       Perry High FFA    A
Second Place                                  Appling Co. Middle FFA


 *Senior Floriculture Individuals
*
First Place                            Dallas
Shepherd                      Coffee High FFA
Second Place                        Nick Wood
 Perry High FFA
Third Place                            Kari
Crandall                          Putnam Co. High FFA
Fourth Place                         Kristin
Vaughn                        West Laurens High FFA
Fifth Place                            Heather
Baggerly                    Putnam Co. High FFA
Sixth Place                           Krissy
Adams                        Houston Co. High FFA
Seventh Place                       Ashley Beriault
Brantley Co. High FFA
Eight Place                           Thomas
Burnham                    Perry High FFA
Ninth place                           Savannah
Wilson                     Houston Co. High FFA
Tenth Place                          Dustin
Eaton                           Tift Co. High  FFA

*Senior Floriculture Teams*
**
First Place                                       Coffee High FFA    A
Second Place                                   Putnam Co. High FFA

An Excel sheet is attached with all four contests team and individual
breakdowns.

Again thank you for outstanding horticulture Identification contests.

Eddie


ABAC 34  2802 Moore Highway
Tifton, GA  31793
229-386-3213
229-391-6838  (Fax)
[log in to unmask]