Thanks to all that made the GNF Horticulture I.D. contests a huge success.  A special thank you to Mrs. Anne Smith, Ms. Audrey Davis, Dr. Frank Flanders, Mr. Tommy Waldrop, and UGA -Tifton Campus students -Mr. Cal Meeks, Josh White and Blake Crabtree for their assistance in administering and scoring the Contests.
 
Congratulations to the following teams and Students on a job well done. The top three high scores were used to determine the team winners.  Several ties had to be broken, first using the numb\er of tie -breakers and then I had to manually break the ties.  Good Job!
 
Junior Nursery/Landscape Individuals
First Place                             Eric Dowler                            Thomson Middle FFA
Second Place                        Tyler Claxton                          Perry High FFA
Third Place                            Kalissa Gearig                        Jefferson Co. High FFA
Fourth Place                         Joshua Pitzer                          Perry High FFA
Fifth Place                            Levi Sammons                        Jefferson Co. High FFA
Sixth Place                           Jake Parker                            Perry High FFA
Seventh Place                       Madeline Peebles                   Jefferson Co. High FFA
Eight Place                           Nicholass Borum                    Jefferson Co. High FFA
Ninth place                           Jasmine Gause                       Jefferson Co. High FFA
Tenth Place                          Eric Walshe                            Oconee Middle FFA
 
Junior Nursery/Landscape Teams
 
First Place                                       Perry High FFA    A
Second Place                                  Jefferson Co. High FFA    A
 
Senior Nursery/Landscape Individuals
First Place                             Mitchell Freeman                   Perry High FFA
Second Place                        Chace Benefield                     Perry High FFA
Third Place                            Jonathan Fall                         Perry High FFA
Fourth Place                          Marguerite Whitaker               Coffee High FFA
Fifth Place                            Josh Rabalais                         Perry High FFA
Sixth Place                           Rachel Foss                          Jefferson Co. High FFA
Seventh Place                       Kailee Bennett                       Coffee High FFA
Eight Place                           Nicole Ricketson                    Coffee High FFA
Ninth place                           Edward Moore                        Perry High FFA
Tenth Place                          Leon Carr                               Jefferson Co. High FFA
 
Senior Nursery/Landscape Teams
 
First Place                                       Perry High FFA    A
Second Place                                  Coffee High FFA    
 
 
Junior Floriculture Individuals
First Place                            Tyler Claxton                          Perry High FFA
Second Place                       Jake Parker                            Perry High FFA
Third Place                           Alex Seamon                          Perry High FFA
Fourth Place                         Raven Maddox                        Perry High FFA
Fifth Place                           _________ Lineberger              Perry High FFA
Sixth Place                           Norma Cook                          Appling Co. Middle FFA
Seventh Place                       Tanner Sparks                       Warner Robins High FFA
Eight Place                           Dalton Carriker                       Houston Co. High FFA
Ninth place                           Hunter Lineberger                    Perry High FFA
Tenth Place                          Zach Perry                             Houston Co. High FFA
 
Junior FloricultureTeams
 
First Place                                       Perry High FFA    A
Second Place                                  Appling Co. Middle FFA    
 
 
Senior Floriculture Individuals
First Place                            Dallas Shepherd                      Coffee High FFA
Second Place                        Nick Wood                             Perry High FFA
Third Place                            Kari Crandall                          Putnam Co. High FFA
Fourth Place                         Kristin Vaughn                        West Laurens High FFA
Fifth Place                            Heather Baggerly                    Putnam Co. High FFA
Sixth Place                           Krissy Adams                        Houston Co. High FFA
Seventh Place                       Ashley Beriault                       Brantley Co. High FFA
Eight Place                           Thomas Burnham                    Perry High FFA
Ninth place                           Savannah Wilson                     Houston Co. High FFA
Tenth Place                          Dustin Eaton                           Tift Co. High  FFA
 
Senior Floriculture Teams
 
First Place                                       Coffee High FFA    A
Second Place                                   Putnam Co. High FFA    
 
An Excel sheet is attached with all four contests team and individual breakdowns.
 
Again thank you for outstanding horticulture Identification contests.
 
Eddie
 
 
ABAC 34  2802 Moore Highway
Tifton, GA  31793
229-386-3213
229-391-6838  (Fax)
[log in to unmask]