October 9th is the registration deadline for the North Region Nursery Landscape CDE.

Please check the list below for confirmation of your registration.
 

Area I CDE will be at North Metro Tech, Acworth: October 15th

Area II CDE will be at North Ga Tech, Clarkesville:  October 14th

Registration 4:15 to 4:45 p.m.

Announcement and Group Division 4:45 p.m.

CDE 5:00 - 7:00 p.m.

 

A team is composed of a minimum of 3 and maximum of 4 students.

All students on the team must be current FFA members.

 

To register for the CDE send the below information to: [log in to unmask]

 

Name of FFA Chapter

Name of Advisor /Coach of Team

Division of Competition which you will have a team:

A. Junior Nursery Landscape

B. Senior Nursery Landscape

 

Area I

Junior Division

1.       Southeast Whitfield, G. Bushey

2.       Bagley Middle, P. Little

3.       Pope High, J. Green

4.       Westside Middle, S. Duckworth

5.       Sonoraville High, S. Clark

6.       Chattooga Co High, D. Yarbrough

7.       Summerville Middle, L. Jarrett

8.       LaFayette High, R. Stephens

9.       Riverdale High, S. Davis

10.   Ridgeland High, W. Matteson

 

Senior Division

1.       Southeast Whitfield, G. Bushey

2.       Pope High, J. Green

3.       Ola High, E. Felton

4.       Cherokee Co High,  J. Helms

5.       Henry Co High, C. Gilmore

6.       Sonoraville High, S. Clark

7.       Chattooga Co High, D. Yarbrough

8.       Floyd Co CCA, D. Warren

9.       Lafayette High, R. Stephens

10.   Riverdale High, S. Davis

11.   Ridgeland High , W. Matteson

12.   Mundy Mill High, C.Lily

13.   Creekside High, T. Hyman

 

Area II

Junior Division

1.       Madison Co Middle, A. Tankersley

2.       Lincolnton FFA, D. Gay

3.       Hilsman Middle, P. Startton

4.       Malcolm Bridge, J. Allen

5.       North Hall, J. Sutton

6.       Oconee Middle, S. Schempp

7.       North Oconee, S. Mitchell

8.       Madison Co Fresh Acad, T. Stephens

9.       White Co High, J. Stribling
 
Senior Division

1.       East Hall High, B. Saunders

2.       Loganville High, A. Needham

3.       Lincolnton , D. Gay

4.       Monroe Area , K. Howell

5.       Chestatee,  T. Hunt

6.       North Hall, J. Sutton

7.       North Oconee, S. Mitchell

8.       Madison Co Fresh Acad, T. Stephens

9.       White Co High, J. Stribling



--
Dr. Teri Hamlin
North Region Agriculture Education
Georgia Department of Education
204C Four Towers University of Georgia
Athens, Ga 30602
706-542-3679 / 706-540-0032
[log in to unmask]