Print

Print


*          TO:            South Region Teachers*

*          FROM:      Von G. Peavy *

*                 South Region Agriculture Mechanics Teacher*

*        DATE:         September 29, 2010*

*           RE:            2010 South Region Land Judging CDE*


Sorry for the delay!  As usual, we had "Technical Difficulties" with the
scoring program!

Attached are the results of the *2010* Area V & VI Landjudging CDE’s.  Scores
have been checked and

results are now official pending roster checks after the *October 15th
deadline*.



Thanks to all participants and advisors for making the *2010 South
Region*Landjudging CDE’s a great success; what a beautiful Day!

*                        *

*                        Congratulations to Area VI winners:*

* *

*                           Senior Division: 1st place team:  Coffee Co.
High FFA and Advisor Timmy White*

*                                                        2nd place team:  Ware
County  FFA and Advisor Danny Bartlett*

*                                                    High Individual: Tori
Gilliard- Coffee High FFA*

*
*

*                           Junior Division: 1st place team:  Brantley
Middle FFA and Advisor Krista Morris*

*                                                        2nd place team: Ware
Co. High FFA and Advisor Jay Bennett*

*                           High Individual: Zac Willison- BrantleyMiddle
FFA*

* *

* *

*   Congratulations to Area V winners:*

* *

*                             Senior Division: 1st place team:  Colquitt Co.
High FFA and Advisor  Shawn Collins*

*                                                          2nd place
team:  Tift
County FFA and Advisor Lynn Cook*

*                                                          High
Individual: Robert
Conner- Colquitt County FFA*

*
*

*                              Junior Division: 1st place team:  8th Street
Middle  FFA and advisor Beth Golden*

*                                                       2nd place team:  W.
J. Williams Middle FFA and advisor Chad Bass*

*                                                       High Individual: Eric
Castro- 8th Street Middle FFA*

* *

*These teams will represent Area V at the State competition on November 20,
2010 at *

*   Fort Valley, GA *

*                           *

Special thanks go to the *Irwin County High Ag Ed Department* and *Irwin
County High*

* School* for being such great hosts and allowing us to use their excellent
facilities!


-- 
Von G. Peavy
South Region
Area Mechanics Teacher
Georgia Department of Education
Office of Agricultural Education
ABAC 34  2802 Moore Highway
Tifton, GA    31794
Phone: 229-386-3868
Fax: 229-391-6838
e-mail: [log in to unmask]