Print

Print


          TO:            South Region Teachers

          FROM:      Von G. Peavy

                 South Region Agriculture Mechanics Teacher

        DATE:         September 29, 2010

           RE:            2010 South Region Land Judging CDE

 

Sorry for the delay!  As usual, we had "Technical Difficulties" with the scoring program!
 
Attached are the results of the 2010 Area V & VI Landjudging CDE’s.  Scores have been checked and

results are now official pending roster checks after the October 15th deadline.

 

Thanks to all participants and advisors for making the 2010 South Region Landjudging CDE’s a great success; what a beautiful Day!

                       

                        Congratulations to Area VI winners:

 

                           Senior Division: 1st place team:  Coffee Co. High FFA and Advisor Timmy White

                                                        2nd place team:  Ware County  FFA and Advisor Danny Bartlett

                                                    High Individual: Tori Gilliard- Coffee High FFA

                                                                                 

                           Junior Division: 1st place team:  Brantley Middle FFA and Advisor Krista Morris

                                                        2nd place team: Ware Co. High FFA and Advisor Jay Bennett

                           High Individual: Zac Willison- BrantleyMiddle FFA

 

 

   Congratulations to Area V winners:

 

                             Senior Division: 1st place team:  Colquitt Co. High FFA and Advisor  Shawn Collins

                                                          2nd place team:  Tift County FFA and Advisor Lynn Cook

                                                          High Individual: Robert Conner- Colquitt County FFA

                                                                                 

                              Junior Division: 1st place team:  8th Street Middle  FFA and advisor Beth Golden

                                                       2nd place team:  W. J. Williams Middle FFA and advisor Chad Bass

                                                       High Individual: Eric Castro- 8th Street Middle FFA

 

These teams will represent Area V at the State competition on November 20, 2010 at

   Fort Valley, GA

                          

Special thanks go to the Irwin County High Ag Ed Department and Irwin County High

 School for being such great hosts and allowing us to use their excellent facilities!



--
Von G. Peavy
South Region
Area Mechanics Teacher
Georgia Department of Education
Office of Agricultural Education
ABAC 34  2802 Moore Highway
Tifton, GA    31794
Phone: 229-386-3868
Fax: 229-391-6838
e-mail: [log in to unmask]