Print

Print


Attached is a press release from tonight's FFA Floral Design CDE.  Photos
were taken of each participate in action during the cde and the cde winners.
Photos may be view on clicking on  North Region Ag Photo
Album<http://www.agedportal.org/gallery2/main.php?g2_itemId=25>or
paste
http://www.agedportal.org/gallery2/main.php?g2_itemId=25<http://www.agedportal.org/gallery2/main.php?g2_itemId=50805>into
a web browser.  If you would like a high resolution photo from the
website please email me the # on the photo and I will send to you.

Below are the results from tonight's cde.

*Junior Division Area II Floral Design CDE*
*
Chapter Name
 Advisor's Name
 Junior Division Student
 Station #
 Ranking
 Franklin County High
 Gary Minyard
 Chloe Thomason
 10
 1
 Madison County High School
 Trisha Lastly
 Bailey Seabolt
 21
 2
 Athens Christian
 Sara Hughes
 Toni Davis
 1
 3
 East Jackson High School
 Taylor Ginn
 Madison Mooney
 8
 3
 Kings Bridge Middle School
 Whitworth
 Lara Grace Bing
 18
 3
 West Jackson Middle
 Matthew Wood
 Alandra Reminze
 36
 4
 Oconee County High FFA
 Amanda Hefner
 Sara Sturges
 27
 5
 Rabun County High School
 Sarah Adams
 Payton Hunnicutt
 30
 5
 White County High
 Amanda Martin
 Jenni Morgan
 37
 6
 Winder-Barrow High School
 Terry Ensley
 Andrea Meeks
 40
 6
 Stephens Co Middle
 Mindy Moore
 Lola Mateas
 32
 7
 Jackson Trail Christian
 Kelly Jackson
 Brook Hall
 17
 8
 Loganville High School
 Needham
 Emily Rodgers
 19
 8
 Loganville Middle School
 Brandon Walker
 Meredith Cahloun
 20
 8
 Union Co High
 Ginger Bushey
 Emma Smith
 35
 8
 Habersham 9th Grade Academy
 Zack Free
 Vandy Oudomsine
 13
 9
 Oglethorpe County
 Rob Jackson
 Haley Waters
 29
 9
 East Jackson Middle
 Micah Story
 Sara Minish
 9
 10
 North Oconee High School
 Tim Griffeth
 Jackyln Elder
 26
 11
 Jackson County
 R. Buchanan
 Shelli Graffis
 16
 12
 Cedar Shoals
 Julie Throne
 Natalie Stanly
 4
 13
 Hart County Middle
 Robin Wall
 Lisa Stanton
 14
 13
 Oconee Middle
 Sandra Schempp
 Anna Burkart
 28
 13
 Towns Co Middle
 Todd Flanagan
 Sterling Head
 34
 13
 Monroe Area High School
 Kelly Howell
 Destiny Richardson
 23
 14
 Madison County Middle
 April Tankersley
 Sydney Arnold
 22
 15
 Newton County
 Melissa Snyder
 Chelis Moore
 24
 15
 Wilbanks Middle School
 Catrina Kennedy
 Brittney Brown
 39
 15
 Banks Co Middle
 Tim Boling
 Sadie Colei
 2
 16
 Green County High
 Constance Reed
 Alexis Shockley
 12
 17
 Hilsman Middle
 Pam Stratton
 Annie Witzler
 15
 18
 North Habersham Middle School
 Cate Buchanan
 Bailey Rayner
 25
 18
 Clarke Middle
 Alicia Holloway
 Hannah Price
 5
 19
 Burney Harris Lyons
 Melissa Paul
 Kesha Skelton
 3
 20
 Coile Middle
 Barbara Rose
 Jessica Balbea
 6
 21
 Eastside High
 Steph Summerlin
 No Show
 7

 Franklin County Middle FFA
 Anna Bellamy
 No Show
 11

 South Habersham Middle
 Zack Free
 No Show
 31

 Towns Co High
 Sabrina Garrett
 No Show
 33

 White County Middle School
 Meg Dickerson
 No Show
 38

*
**
*Senior Division Area II Floral Design *
*     Chapter Name Advisor's Name Senior Division Student Ranking
Credential White
County High Amanda Martin Rebecca Fortner 1 Yes Loganville High School
Needham Casey Kimery 2 Yes Franklin County High Gary Minyard Ansley Akin 3
Yes Newton County Melissa Snyder Kayla Easly 4 Yes Washington Wilkes
High Nathan
Heaton Hannah McTier 5 Yes Oglethorpe County Travis Sertich Jolie Meyer 6
Yes Oconee County High FFA Amanda Hefner Amanda Evans 7 Yes Rabun County
High School Sarah Adams Hannah Wright 8 Yes Jackson County R. Buchanan Chynna
Manley 9 Yes East Jackson High School Taylor Ginn Sala Hey 10 Yes Winder-Barrow
High School Terry Ensley Victoria Thompson 11 Yes Green County High Constance
Reed Deanna Marshall 12 Yes Madison County High School  Trisha Lastly  Jade
Andrews 13 Yes Habersham Central High School Amy Crump Michaela Campell 14
Yes Athens Christian Sara Hughes Kelssie Diacerson 15 Yes Lincoln Co High  D.
Gay Alison Chalker 16 Yes Habersham 9th Grade Academy Zack Free Andrew Hayes
17 Yes Union Co High Ginger Bushey Chelsea Kinnersley 18 Yes East Hall
High Barb
Saunders Eden Hulsey 19 Yes Walnut Grove High School Margaret Carden Kelly
Greene 20 Yes Cedar Shoals Julie Throne Amanda cooper 21 Yes Hart County
High Anna Smith  Jodie Sigmon 22 Yes Towns Co High Sabrina Garrett Kaylynn
Low 23 Yes Monroe Area High School Kelly Howell Stacie Curk 24 No Alcovy
High School Kimberly Fennell Markea Murphy 25 No Clarke Central High Aaron
Cavin No Show   No Eastside High Steph Summerlin No Show   No*