Print

Print


Below is the list of schools registered for Creed and Extemporaneous
Speaking CDE to date. Please check for accuracy

Attached you should find the 2011-12 SubArea Brackets for the speaking cdes.

*You must register for the subarea speaking cde by November 1st.*

To register for Creed and / or Extemporaneous Speaking select the link: Creed
/ Extemp SubArea
Registration<https://docs.google.com/a/gaaged.org/spreadsheet/viewform?formkey=dGc2TTBUTWYtT05xRFNSaENod2N2Ync6MQ>
or copy and past into your browser:

https://docs.google.com/a/gaaged.org/spreadsheet/viewform?formkey=dGc2TTBUTWYtT05xRFNSaENod2N2Ync6MQ


*Location of SubArea Speaking Brackets: *

SubArea 1 North: Pickens Co High School, Host Teacher Jason Cantrell & Joe
Wright, Nov 8th
SubArea 1 South: North Forsyth High School, Host Teacher Anita Harris, Nov.
10th
SubArea 2 North: Hart Co High School , Host Teacher Anna Smith, Nov 8th
SubArea 2 South: Madison Co Middle, Host Teacher April Tankersley, Nov 10th

*Top three from each subdivision will advance to area competition.*

Area I finals: Dec 6th, Dawson Co High School
Area 2 finals: Dec 8th, Franklin Co High School


    *Advisor* *School Name* *SubArea* *Creed* *Extemp* Duckworth
Gladden SubArea
1 North Yes No Keith Pankey Clear Creek Middle School SubArea 1 North
Yes No Becky
Forrester Gordon Lee High School SubArea 1 North Yes No Dixie Wyatt Ashworth
Middle SubArea 1 North Yes No Central of Carroll FFA Mark Lashley SubArea 1
North Yes No Todd Dobson Pickens County Middle School SubArea 1 North
Yes No Jasper
Middle School Todd Dobson SubArea 1 North Yes No Mike Bushey Murray
County SubArea
1 North Yes Yes Lauren Jarrett Summerville Middle School SubArea 1 North Yes
No David Yarbrough Chattooga  SubArea 1 North Yes Yes Sabrina Davis
Riverdale SubArea 1 South Yes No Traves Hyman Creekside High School SubArea
1 South Yes Yes Whitworth Kings Bridge Middle SubArea 2 North Yes No Barb
Saunders East Hall High SubArea 2 North Yes Yes Mindy Moore Stephens County
Middle School FFA SubArea 2 North Yes No Dustin Keener White County SubArea
2 North No Yes Micah Story East Jackson Middle SubArea 2 North Yes No Cate
Buchanan North Habersham Middle School SubArea 2 North Yes No Robin Wall Hart
County Middle SubArea 2 North Yes No Matthew Wood West Jackson Middle SubArea
2 North Yes No Tim Boling Banks County Middle School SubArea 2 North Yes No C.
Kennedy Wilbanks SubArea 2 North Yes No Brandon Walker Loganville
Middle SubArea
2 South Yes No RBuchanan Jackson County Hogh SubArea 2 South Yes No Sandra
Schempp Oconee Middle SubArea 2 South Yes No Needham Loganville High
School SubArea
2 South Yes Yes Melissa Paul Burney Harris Lyons SubArea 2 South Yes No
--
Dr. Teri Hamlin
North Region Agriculture Education
Georgia Department of Education
204C Four Towers University of Georgia
Athens, Ga 30602
706-552-4461 / 706-540-0032
[log in to unmask]