Attached is a press release from tonight's FFA Floral Design CDE.  Photos were taken of each participate in action during the cde and the cde winners.
Photos may be view on clicking on  North Region Ag Photo Album or paste http://www.agedportal.org/gallery2/main.php?g2_itemId=50805 into a web browser.  If you would like a high resolution photo from the website please email me the # on the photo and I will send to you.
 
Below are the results from tonight's cde.
 
Area I Junior Floral Design
Chapter Name Advisor's Name Junior Division Student Ranking
Adairsville High Katie Moore Izetta Dudley 1
Etowah High School Ashley Rivers Madi Reece 2
Summerville Middle Lauren Jarrett Lexle Bailey 3
Bowdon FFA Ryan Ayers Jessica Moore 4
Fannin Middle J. Wilbanks Maddie Mathews 5
Chattooga FFA  David Yarbrough Emily Rubright 6
Gordon Central High Melissa Hubbard Savannah Kirkland 7
Cedartown High School Michael Ferguson Jessi McElwee 8
Fannin County High Rhonda Mathews Sarah Millsaps 9
Riverdale High S. Davis April corona  10
Gladden  Sarah duckworth Nikki Blankenship 11
Westside Middle Zack Lumpkin Kahe Sexton 12
Clear Creek Middle Keith Pankey Sydney Teague 13
Gordon Lee High School Becky Forrester Cassi Martin 14
Paulding County Matt Townson Autumn Couch 15
Rome Middle Joe Matteson Taylor Hays 16
Creekside High School Traves Hyman Jakery Canady 17
Osborne High Veronica Owens Shana Letner 18
Cherokee Co High Sarah Scarborough Krisanne Kissinger 19
Pope Joe Green Kelsey Rahsheed 20
Pickens County FFA Jason Cantrell Emily Dean 21
Southeast Whitfield Juli Roberts Kate Green 22
Ridgeland High Peter Davis Samantha Cordell 23
Pickens Middle FFA Todd Dobson Courntey Painter 24
Jasper Middle FFA Todd Dobson Annalise Yllercas 25
Ashworth Middle Dixie Wyatt No Show  
Campbell High Sharon Harper No Show  
Mt Zion Tom Liles No Show  
Mundy's Mill High George Hollinger No Show  
North Forsyth High Anita Harris No Show  
Pepperell High Michael Gardner No Show  
Sonoraville Middle FFA Matthew Waters No Show  
 
Area I Senior Floral Design
Chapter Name Advisor's Name Senior Division Student Ranking Credential
North Forsyth High Anita Harris Amanda McPherson 1 Yes
Arabia Mountain  Joshua Rogers Victoria Jordan 2 Yes
Mundy's Mill High George Hollinger Michala Le 3 Yes
Ridgeland High Peter Davis Sam Paris 4 Yes
Paulding County Matt Townson Shantelle Oostelooza 5 Yes
Gordon Lee High School Becky Forrester Heather Vallelana 6 Yes
Adairsville High Katie Moore Amber Johnson 7 Yes
Dawson Co High Stowers Mary Ann Pearson 8 Yes
Bowdon FFA Ryan Ayers Zana Dodson 9 Yes
Osborne High Veronica Owens Ashley Chafin 10 Yes
Etowah High School Ashley Rivers Logan Gantt 11 Yes
Floyd CCA Troy Fitzpatrick Hanah Cronan 12 Yes
Pickens County FFA Jason Cantrell Elaina McTaggart 13 Yes
Pepperell High Michael Gardner  Joline Farmer 14 Yes
Woodland High Tyrone Casteel Nicole Kelly 15 Yes
Pope Joe Green Zelzen Guzman 16 Yes
Gilmer High School Ashton Allen Jodi Bramlett 17 Yes
Chattooga FFA  David Yarbrough Julia Scruggs 18 Yes
Creekside High School Traves Hyman Culani Burks 19 No
Cherokee Co High Sarah Scarborough Jordan Chambers 20 no
Campbell High Sharon Harper No Show   No
Cedartown High School Michael Ferguson No Show   No
Fannin County High Rhonda Mathews No Show   No
Haralson Co High Dana Turner No Show   No
Mt Zion Tom Liles No Show   No
Riverdale High S. Davis No Show   No
Southeast Whitfield Juli Roberts No Show   No


--
Dr. Teri Hamlin
North Region Agriculture Education
Georgia Department of Education
204C Four Towers University of Georgia
Athens, Ga 30602
706-552-4461 / 706-540-0032
[log in to unmask]