Below is the list of schools registered for Creed and Extemporaneous Speaking CDE to date. Please check for accuracy

Attached you should find the 2011-12 SubArea Brackets for the speaking cdes.

You must register for the subarea speaking cde by November 1st.

To register for Creed and / or Extemporaneous Speaking select the link: Creed / Extemp SubArea Registration
or copy and past into your browser:
 https://docs.google.com/a/gaaged.org/spreadsheet/viewform?formkey=dGc2TTBUTWYtT05xRFNSaENod2N2Ync6MQ


Location of SubArea Speaking Brackets:

SubArea 1 North: Pickens Co High School, Host Teacher Jason Cantrell & Joe Wright, Nov 8th
SubArea 1 South: North Forsyth High School, Host Teacher Anita Harris, Nov. 10th
SubArea 2 North: Hart Co High School , Host Teacher Anna Smith, Nov 8th
SubArea 2 South: Madison Co Middle, Host Teacher April Tankersley, Nov 10th

Top three from each subdivision will advance to area competition.

Area I finals: Dec 6th, Dawson Co High School
Area 2 finals: Dec 8th, Franklin Co High School


Advisor School Name SubArea Creed Extemp
Duckworth Gladden SubArea 1 North Yes No
Keith Pankey Clear Creek Middle School SubArea 1 North Yes No
Becky Forrester Gordon Lee High School SubArea 1 North Yes No
Dixie Wyatt Ashworth Middle SubArea 1 North Yes No
Central of Carroll FFA Mark Lashley SubArea 1 North Yes No
Todd Dobson Pickens County Middle School SubArea 1 North Yes No
Jasper Middle School Todd Dobson SubArea 1 North Yes No
Mike Bushey Murray County SubArea 1 North Yes Yes
Lauren Jarrett Summerville Middle School SubArea 1 North Yes No
David Yarbrough Chattooga  SubArea 1 North Yes Yes
Sabrina Davis Riverdale SubArea 1 South Yes No
Traves Hyman Creekside High School SubArea 1 South Yes Yes
Whitworth Kings Bridge Middle SubArea 2 North Yes No
Barb Saunders East Hall High SubArea 2 North Yes Yes
Mindy Moore Stephens County Middle School FFA SubArea 2 North Yes No
Dustin Keener White County SubArea 2 North No Yes
Micah Story East Jackson Middle SubArea 2 North Yes No
Cate Buchanan North Habersham Middle School SubArea 2 North Yes No
Robin Wall Hart County Middle SubArea 2 North Yes No
Matthew Wood West Jackson Middle SubArea 2 North Yes No
Tim Boling Banks County Middle School SubArea 2 North Yes No
C. Kennedy Wilbanks SubArea 2 North Yes No
Brandon Walker Loganville Middle SubArea 2 South Yes No
RBuchanan Jackson County Hogh SubArea 2 South Yes No
Sandra Schempp Oconee Middle SubArea 2 South Yes No
Needham Loganville High School SubArea 2 South Yes Yes
Melissa Paul Burney Harris Lyons SubArea 2 South Yes No

--
Dr. Teri Hamlin
North Region Agriculture Education
Georgia Department of Education
204C Four Towers University of Georgia
Athens, Ga 30602
706-552-4461 / 706-540-0032
[log in to unmask]