Print

Print


Today is *last day to register* for the Creed and Extemporaneous Speaking
CDE.
Please check the below registration for accuracy.

     *Teacher* *School* *SubArea* *Creed* *Extemp* Dixie Wyatt Ashworth
Middle SubArea 1 North Yes No Pal Little Bagley Middle SubArea 1 North Yes
No David Yarbrough Chattooga  SubArea 1 North Yes Yes Keith Pankey Clear
Creek Middle School SubArea 1 North Yes No Ashton Allen Gilmer High
School SubArea
1 North No Yes Joshua Hitt Gilmer High School SubArea 1 North Yes No
Duckworth Gladden SubArea 1 North Yes No Melissa Hubbard Gordon Central
High School SubArea 1 North Yes Yes Becky Forrester Gordon Lee High
School SubArea
1 North Yes No Ronnie Stephens LaFayette High School SubArea 1 North
Yes No Mike
Bushey Murray County SubArea 1 North Yes Yes LFO Nelson McCracken SubArea 1
North Yes Yes David Bushey North Murray SubArea 1 North Yes Yes
Robbins Northwest
Whitfield SubArea 1 North Yes No Veronica Owens Osborne High  SubArea 1
North Yes No Todd Dobson Pickens County Middle School SubArea 1 North
Yes No Peter
Davis Ridgeland SubArea 1 North Yes Yes Matthew Waters Sonoraville
Middle SubArea
1 North Yes No Sara Clark sonorville high SubArea 1 North Yes Yes
Roberts Southeast
Whitfield  SubArea 1 North Yes No Lauren Jarrett Summerville Middle
School SubArea
1 North Yes No Jasper Middle School Todd Dobson SubArea 1 North Yes No Zack
Lumpkin Westside Middle SubArea 1 North Yes No *Teacher* *School* *SubArea*
*Creed* *Extemp* Traves Hyman Creekside High School SubArea 1 South
Yes Yes Reggie
Stowers Dawson County High SubArea 1 South Yes Yes Troy Fitzpatrick Floyd
Co CCA SubArea 1 South No Yes Central of Carroll FFA Mark Lashley SubArea 1
South Yes No Michael Gardner Pepperell SubArea 1 South Yes Yes Joe
Wright Pickens
High School SubArea 1 South Yes Yes Joe Green Pope SubArea 1 South Yes
Yes Sabrina
Davis Riverdale SubArea 1 South Yes No jeff hawkins rockmart high
school SubArea
1 South Yes Yes Joseph Matteson Rome Middle School SubArea 1 South Yes
No Bennett
Jacobs Temple High School SubArea 1 South Yes Yes *Teacher* *School* *
SubArea* *Creed* *Extemp* Kipp Jackson Banks Co HIgh SubArea 2 North
Yes Yes Tim
Boling Banks County Middle School SubArea 2 North Yes No Barb Saunders East
Hall High SubArea 2 North Yes Yes Micah Story East Jackson Middle SubArea 2
North Yes No Cale Watkins Franklin Co. High School SubArea 2 North Yes No Owen
Thomason Franklin County High School SubArea 2 North No Yes Anna
Bellamy Franklin
County Middle FFA SubArea 2 North Yes No Zack Free Habersham 9th Grade
Academy SubArea 2 North Yes Yes Amy Crump Habersham Central High School SubArea
2 North No Yes Robin Wall Hart County Middle SubArea 2 North Yes No Robbie
Buchanan Jackson County High SubArea 2 North Yes No Kelly Jackson Jackson
Trail Christian SubArea 2 North Yes No ken bray jefferson SubArea 2 North
Yes Yes Whitworth Kings Bridge Middle SubArea 2 North Yes No Malone
Harrell Lumpkin
County High School SubArea 2 North yes Yes April Tankersley Madison County
Middle SubArea 2 North Yes No Tim Savelle Morgan County High SubArea 2 North
Yes No Cate Buchanan North Habersham Middle School SubArea 2 North Yes No john
Sutton North Hall High SubArea 2 North Yes Yes Sarah Rabun County High
School SubArea 2 North Yes Yes Zack Free South Habersham Middle SubArea 2
North Yes No Farish Mulkey, Jr. Stephens County High School SubArea 2 North
Yes Yes Mindy Moore Stephens County Middle School FFA SubArea 2 North
Yes No Sabrina
Garrett Towns County High School SubArea 2 North No Yes Todd Flanagan Towns
County Middle SubArea 2 North Yes No Ginger Bushey Union County High
School SubArea
2 North Yes Yes Matthew Wood West Jackson Middle SubArea 2 North Yes No Dustin
Keener White County SubArea 2 North No Yes Amanda Martin White County
High SubArea
2 North Yes No Meg Dickerson White County Middle School SubArea 2 North Yes
No C. Kennedy Wilbanks SubArea 2 North Yes No *Teacher* *School* *SubArea* *
Creed* *Extemp* Brand Alcovy SubArea 2 South No Yes Fennell Alcovy
High  SubArea
2 South Yes No Raymond Fitzpatrick Apalachee HS SubArea 2 South Yes No Sara
Hughes Athens Chrisitan SubArea 2 South Yes Yes Melissa Paul Burney Harris
Lyons SubArea 2 South Yes No Summerlin Eastside High SubArea 2 South
Yes No Constance
Reid Greene County  SubArea 2 South Yes No Pamela Stratton Hilsman
Middle SubArea
2 South Yes No Dennis W. Gay Lincoln County High School SubArea 2 South Yes
No Needham Loganville High School SubArea 2 South Yes Yes Brandon
Walker Loganville
Middle SubArea 2 South Yes No Trisha Lastly  Madison County High
School  SubArea
2 South Yes No Josh Allen Malcom Bridge SubArea 2 South Yes No Howell Monroe
Area High School SubArea 2 South Yes Yes Tim Savelle Morgan County High SubArea
2 South Yes No Melissa Snyder Newton County High School SubArea 2 South Yes
No Tim Griffeth North Oconee High School SubArea 2 South Yes No Amanda
Hefner Oconee County High SubArea 2 South Yes Yes Sandra Schempp Oconee
Middle SubArea 2 South Yes No Sertich Oglethorpe County SubArea 2 South Yes
No Jackson Oglethorpe County SubArea 2 South No Yes Kevin Surrette Rockdale
Career Academy SubArea 2 South Yes Yes Barbra Rose W.R. Coile Middle
School SubArea
2 South Yes No Nathan Heaton Washington-Wilkes SubArea 2 South Yes No Tonia
Harbin Winder-Barrow FFA SubArea 2 South Yes Yes Tonia Harbin Winder-Barrow
FFA  SubArea 2 South Yes Yes Sean Bryant Youth Middle SubArea 2 South Yes No

--
Dr. Teri Hamlin
North Region Agriculture Education
Georgia Department of Education
204C Four Towers University of Georgia
Athens, Ga 30602
706-552-4461 / 706-540-0032
[log in to unmask]