Print

Print


Please review your registration for the Prepared Public Speaking CDE.
If you have not registered please use the online registration.
Reminder all manuscripts are to be sent electronically (email) to
[log in to unmask] by March 1st.
Do not send hard copies.
     *Name of Chapter* *Name of Teacher * *Senior * *Junior * *SubArea
Speaking Bracket* Ashworth Middle Dixie Wyatt No Yes SubArea 1 North -
Fannin Co High, March 13 Bagley Middle Paul Little No Yes SubArea 1 North -
Fannin Co High, March 13 Chattooga  Yarbrough Yes Yes SubArea 1 North -
Fannin Co High, March 13 Clear Creek FFA Keith Pankey No Yes SubArea 1
North - Fannin Co High, March 13 Dawson County High School Reggie Stowers
Yes Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 Gilmer High Josh Hitt Yes
Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 Gladden Duckworth No Yes SubArea
1 North - Fannin Co High, March 13 Gordon Lee High School Becky Forrester
Yes No SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 Heritage High School Brandon
Ray Yes No SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 Jasper Middle  Todd
Dobson No Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 LaFayette Ronnie
Stephens No Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 LFO Nelson
McCracken Yes Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 Murray Co
High Mike
Bushey Yes Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 North Murray David
Bushey Yes Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 Pickens
County FFA Joe
Wright Yes Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 Pickens Middle Todd
Dobson No Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 Ridgeland Peter
Davis Yes Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 sonoraville high sara
clark Yes Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 Sonoraville Middle
FFA Matthew Waters No Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13
Summerville
Middle Lauren Jarrett No Yes SubArea 1 North - Fannin Co High, March 13 *Name
of Chapter* *Name of Teacher * *Senior * *Junior * *SubArea Speaking Bracket
* Arabia Mountain Joshua Rogers Yes Yes SubArea 1 South - Dawson Co High,
March 15 Cass High Connie Collier Yes No SubArea 1 South - Dawson Co High,
March 15 Central of Carroll FFA Chuck Joiner Yes No SubArea 1 South -
Dawson Co High, March 15 Cherokee High School Sarah Scarborough Yes No SubArea
1 South - Dawson Co High, March 15 Etowah Ashley Rivers Yes No SubArea 1
South - Dawson Co High, March 15 Fannin High Rhonda Mathews Yes No SubArea
1 South - Dawson Co High, March 15 North Forsyth Anita Harris Yes No SubArea
1 South - Dawson Co High, March 15 Paulding County Matt Townson Yes No SubArea
1 South - Dawson Co High, March 15 Pepperell High Michael Gardner Yes
Yes SubArea
1 South - Dawson Co High, March 15 Riverdale Sabrina Davis Yes Yes SubArea
1 South - Dawson Co High, March 15 Rockmart High school Jeff Hawkins JD
Malone Yes Yes SubArea 1 South - Dawson Co High, March 15 Temple High
School Bennett
Jacobs Yes No SubArea 1 South - Dawson Co High, March 15 *Name of
Chapter* *Name
of Teacher * *Senior * *Junior * *SubArea Speaking Bracket* Banks Co.
High Scott
Wheatley Yes Yes SubArea 2 North - North Hall High, March 13 Banks County
Middle School FFA Tim Boling No Yes SubArea 2 North - North Hall High,
March 13 East Jackson High Taylor Ginn No Yes SubArea 2 North - North Hall
High, March 13 East Jackson Middle Micah Story No Yes SubArea 2 North -
North Hall High, March 13 Elbert Bilow Yes No SubArea 2 North - North Hall
High, March 13 Franklin County High Gary Minyard No yes SubArea 2 North -
North Hall High, March 13 Franklin County High School Cale Watkins Yes
No SubArea
2 North - North Hall High, March 13 Franklin County Middle FFA Anna Bellamy
No Yes SubArea 2 North - North Hall High, March 13 Habersham 9th Grade
Academy Zack Free Yes Yes SubArea 2 North - North Hall High, March 13 Habersham
Central FFA Kyle Dekle Yes No SubArea 2 North - North Hall High, March 13 Hart
County High Anna E. Smith Yes No SubArea 2 North - North Hall High,
March 13 Jackson
Trail Christian Kelly Jackson No Yes SubArea 2 North - North Hall High,
March 13 Kings Bridge Middle Whitworth No Yes SubArea 2 North - North Hall
High, March 13 Lumpkin County  Malone Harrell Yes No SubArea 2 North -
North Hall High, March 13 Rabun County High School Sarah Adams Yes Yes SubArea
2 North - North Hall High, March 13 Rabun County High School Sarah Adams No
Yes SubArea 2 North - North Hall High, March 13 South Habersham Middle Zack
Free No Yes SubArea 2 North - North Hall High, March 13 Stephens
County High Farish
Mulkey Yes Yes SubArea 2 North - North Hall High, March 13 Towns
County High Sabrina
Garrett Yes Yes SubArea 2 North - North Hall High, March 13 Towns County
Middle Todd Flanagan No Yes SubArea 2 North - North Hall High, March 13 White
County High Martin No Yes SubArea 2 North - North Hall High, March 13 Wilbanks
Middle School C. Kennedy No Yes SubArea 2 North - North Hall High, March 13
*Name of Chapter* *Name of Teacher * *Senior * *Junior * *SubArea Speaking
Bracket* Alcovy FFA  Kimberly Fennell Yes No SubArea 2 South - East Jackson
MIddle, March 15 Apalachee High School Raymond Fitzpatirck Yes No SubArea 2
South - East Jackson MIddle, March 15 Athens Christian Sara Hughes Yes
No SubArea
2 South - East Jackson MIddle, March 15 Cedar Shoals Julie Throne No
Yes SubArea
2 South - East Jackson MIddle, March 15 Eastside Summerlin Yes Yes SubArea
2 South - East Jackson MIddle, March 15 Hart Co Middle Robin Wall No
Yes SubArea
2 South - East Jackson MIddle, March 15 Jackson County High R. Buchanan Yes
Yes SubArea 2 South - East Jackson MIddle, March 15 jefferson bray Yes
No SubArea
2 South - East Jackson MIddle, March 15 Lincolnton FFA Chapter Dennis W. Gay
Yes No SubArea 2 South - East Jackson MIddle, March 15 Loganville High
School Needham Yes Yes SubArea 2 South - East Jackson MIddle, March 15
Loganville
Middle School Brandon Walker No Yes SubArea 2 South - East Jackson MIddle,
March 15 Madison County High J. White Yes Yes SubArea 2 South - East
Jackson MIddle, March 15 Malcom Bridge Middle Josh Allen No Yes SubArea 2
South - East Jackson MIddle, March 15 Monroe Area Matt Ehlers Yes No SubArea
2 South - East Jackson MIddle, March 15 Newton County FFA Melissa Snyder Yes
No SubArea 2 South - East Jackson MIddle, March 15 North Hall FFA Johnny
Sutton Yes Yes SubArea 2 South - East Jackson MIddle, March 15 Oconee
County High FFA Amanda Hefner Yes yes SubArea 2 South - East Jackson
MIddle, March 15 Oconee Middle Sandra Schempp No Yes SubArea 2 South - East
Jackson MIddle, March 15 Oglethorpe Sertich Yes No SubArea 2 South - East
Jackson MIddle, March 15 Oglethorpe County Rob Jackson No Yes SubArea 2
South - East Jackson MIddle, March 15 Rockdale Career Academy Kevin Surrette
Yes No SubArea 2 South - East Jackson MIddle, March 15 Winder-Barrow HS Terry
Ensley Yes No SubArea 2 South - East Jackson MIddle, March 15

--
Dr. Teri Hamlin
North Region Agriculture Education
Georgia Department of Education
204C Four Towers University of Georgia
Athens, Ga 30602
706-552-4461 / 706-540-0032
[log in to unmask]