Registration is now closed for the North Region Sr. Lawnmower CDE's.  The Area 1 CDE will be held on Monday, March 5th at Chattahoochee Tech, Acworth, GA. The Area 2 CDE will be held on Tuesday, March 6th at Oconee County High School.  The CDE's will be ready for participants by 3:00 P.M., please arrive no later that 5:00 p.m.  Checks for T-shirts that were pre-ordered may be made payable to North Region Agricultural Education or you may pay with cash. If paying by check, please make sure it is a school account.  All payments are due on the day of the contest. Please do not mail payment prior to the contest.  Thanks!

The following schools are registered:

School

Teacher

Area

# T-Shirts Ordered

Gilmer High

Josh Hitt

Area 1

3

Alexander

Freddie Morrison

Area 1

1

LFO

Nelson McCracken

Area 1

 

ROCKMART

MALONE/HAWKINS

Area 1

1

Arabia Mountain

Joshua Rogers

Area 1

 

Pepperell

Michael Gardner

Area 1

 

Bowdon FFA

Ryan Ayers

Area 1

 

Paulding County

Matt Townson

Area 1

 

Chattooga

David Yarbrough

Area 1

 

Creekside High School

Traves Hyman

Area 1

 

Ridgeland

Peter Davis

Area 1

 

North Murray

David Bushey

Area 1

 

Temple High School

Bennett Jacobs

Area 1

 

Cass High

Connie Collier

Area 1

 

LaFayette

Ronnie Stephens

Area 1

 

Mundy's Mill High School

George Hollinger

Area 1

 

Mt Zion

Tom Liles

Area 1

 

Central of Carroll

Chuck Joiner

Area 1

 

Adairsville

Katie Moore

Area 1

1

Floyd Co CCA

Troy Fitzpatrick

Area 1

 

Heritage High School

Brandon Ray

Area 1

1

Northwest Whitfield FFA

Janet Robbins

Area 1

3

Gordon Central

Melissa Hubbard

Area 1

1

Sonoraville High

Sara Clark

Area 1

1

Dawson County High School

Reggie Stowers

Area 1

 

Murray

Mike Bushey

Area 1

 

Woodland High School

Tyrone Casteel

Area 1

 

Habersham 9th Grade Academy

Zack Free

Area 2

 

North Oconee High School

Tim Griffeth

Area 2

 

Rabun County

Shawn Bertrang

Area 2

 

Newton County FFA

Wesley Belcher

Area 2

 

Habersham Central FFA

Kyle Dekle

Area 2

 

Hart Co. High

Anna E. Smith

Area 2

2

Monroe Area High School

Matt Ehlers

Area 2

 

Banks Co. High

Scott Wheatley

Area 2

 

Rockdale Career Academy

Kevin Surrette

Area 2

1

Franklin County High School

Cale Watkins/Owen Thomason

Area 2

 

East Jackson

Greg Gilman

Area 2

 

White County

Dustin Keener

Area 2

 

Madison County High

Josh White

Area 2

 

Lincolnton FFA Chapter

Dennis W. Gay

Area 2

 

Oglethorpe County

Travis Sertich

Area 2

 

East Hall High

Barb Saunders

Area 2

2

Jefferson

Calloway

Area 2

1

Athens Christian

Sara Hughes

Area 2

1

 





 


--
Sidney Bell
Area Agricultural Mechanics Teacher
North Region Agricultural Education
209 Four Towers
University of Georgia
Athens, Ga. 30602
Office: (706) 552 - 4464
Cell: (706) 612 - 4789
[log in to unmask]