Print

Print


Below is the confirmation list of schools registered for FFA Extemporaneous
Speaking CDE

*Deadline to register is Monday Oct. 15th*
*
*
   *Extemporaneous Speaking CDE Area I*    *School Name* *Teacher Name
* *Student
Name*  Creekside High School Traves Hyman Culani Burks  Dawson County Reggie
Stowers Cassidy Byess  FLoyd Co CCA troy fitzpatrick Derius Jones  Gilmer
High School Ashton Meeks Zach Hopper  LFO Nelson McCracken Skinner,
Shanna  North
Forsyth Anita Harris Dakota Martin  Pepperell High Tom Lanier Will
Bentley  Ringgold
High Chuck Williams Hunter Fairchild  Temple  Bennett Jacobs David Williams
       *Extemporaneous Speaking CDE Area 2* * *  *School Name* *Teacher
Name * *Student Name*  Athens Christian Michael Atkinson/Sara Hughes Abbey
Gretsch  East Hall High Barb Saunders Monica Galvez  Elbert Bilow Taylor
Lancaster  Habersham Central High School Amy Crump Megan Scroggs  Jefferson
High School Bray Katie Simmons  Loganville High School Needham-Nash Austin
Kennedy  Morgan County High School Kaitlyn Butler April Grantham  Oglethorpe
County High Rob Jackson Avery Drake  Stephens County High Farish
Mulkey, Jr. MacKenzie
Jordan  Towns County High School Sabrina Garrett Jill McCray
*
*

This year Mr. Mitchell has asked that during the registration process
teachers give the student's name and their FFA membership # from National
FFA roster to help avoid future disqualifications.  So before you go to the
link have this information ready to type into registration form.

To register for the speaking cde click on : FFA Speaking CDE
Registration<https://docs.google.com/a/gaaged.org/spreadsheet/viewform?formkey=dFZxdUtZdkwzRXhUb2RvdkwxZTFjNnc6MQ>

or copy and paste into browser:
 https://docs.google.com/a/gaaged.org/spreadsheet/viewform?formkey=dFZxdUtZdkwzRXhUb2RvdkwxZTFjNnc6MQ<https://docs.google.com/a/gaaged.org/spreadsheet/viewform?formkey=dFZxdUtZdkwzRXhUb2RvdkwxZTFjNnc6MQ>

Area I CDE : October 30th at Sonoraville High School , Calhoun
Area II CDE: November 1st at Athens Christian School , Athens

*CDE Schedule*
3:45 - 4:45 p.m.  Registration Open (all participants must be signed
in by 4:45 p.m.)
4:00 p.m. - 6:00 p.m. Judging of Speakers
6:15 p.m. Announcement of Winners (top two speakers from each subarea
bracket advance to area cde)


--
Dr. Teri Hamlin
North Region Agriculture Education
Georgia Department of Education
204C Four Towers University of Georgia
Athens, Ga 30602
706-552-4461 / 706-540-0032
[log in to unmask]




--
Dr. Teri Hamlin
North Region Agriculture Education
Georgia Department of Education
204C Four Towers University of Georgia
Athens, Ga 30602
706-552-4461 / 706-540-0032
[log in to unmask]