Print

Print


 The Area 1 FFA Quiz CDE will be at Chattahoochee Technical College in Ackworth on Oct 1, 2012. The Area 2 CDE will be at East Jackson High School on Oct. 2, 2012. Registration will begin at 3:30 and the CDE will start at 4:30.
This event is open to students in grades 6-9 who are Agricultural Education students, and are paid members of a chartered FFA chapter. Each studentís name must appear on the chapterís FFA roster at least 10 days prior to competition above the chapter level.

The top two participants on the area level are eligible to compete at the state level.  This event does not have a national level of competition. The FFA Quiz event is limited to one student per chapter on the area level, and two students per area on the state level.
The following schools have registered:
Area I FFA Quiz

  Adairsville

  Katie Street

  Alexander High

  Freddie Morrison

  Arabia Mountain

  Joshua Rogers

  Ashworth Middle

  Dixie Wyatt

  Bagley Middle

  Paul Little

  Cedartown High School

  Ferguson

  Chattooga

  David Yarbrough

  Cherokee High School

  Sarah Scarborough

  Clear Creek Middle School

  Keith Pankey

  Creekside High School

  Traves Hyman

  Etowah

  Ashley Rivers

  Fannin High

  Rhonda Mathews

  Gilmer High School

  Ashton Meeks

  Gladden

  Duckworth

  Gordon Central

  Melissa Hubbard

  Gordon Lee

  Becky Forrester

  Heritage High School

  Brandon Ray

  Heritage Middle

  Willis Callaway

  Jasper Middle

  Todd Dobson

  Mt Zion

  Tom Liles

  Murray County

  Katie Lents

  Osborne High

  Veronica Owens

  Pickens County FFA

  Jason Cantrell

  Pickens Middle FFA

  Todd Dobson

  Ridgeland

  Peter Davis

  Ringgold High

  chuck williams

  rockmart high school

  jeff hawkins

  Sonoraville High School

  Sara Clark

  Sonoraville Middle FFA

  Matthew Waters

  Southeast Whitfield

  Zack Lumpkin

  Summerville Middle

  Lauren Jarrett

  Temple High

  Jacobs

  Area II FFA Quiz

  Alcovy High School

  Cecily Bullock

  Apalachee High School

  Raymond Fitzpatrick

  Athens Christian

  Michael Atkinson

  Banks County Middle

  Tim Boling

  Burney Harris Lyons Middle

  Melissa Paul

  Carver Middle School

  Kelly Howell

  Cedar Shoals

  Julie Throne

  East Hall High

  Barb Saunders

  East Jackson High School

  Taylor Ginn

  East Jackson Middle

  Micah Story

  Eastside High School

  Shannon Lawrence

  Elbert County High

  Bilow

  Franklin Co High

  Cale Watkins

  Franklin County Middle FFA

  Anna Watkins

  Hart Co High School

  Anna E. Smith

  Hart Co. Middle

  Robin Wall

  Hilsman

  Pamela Stratton

  Jackson County High

  R. Buchanan

  Kings Bridge Middle

  Kate Wooten

  Lincoln County High/Middle School

  Dennis W. Gay

  Loganville High School

  Needham-Nash

  Loganville Middle School

  Brandon Walker

  Madison County High School

  Trisha Lastly

  Malcom Bridge

  Josh Allen

  Monroe Area

  Ehlers

  Morgan County High School

  Kaitlyn Butler

  Morgan County Middle

  Samantha Kickbush

  North Habersham Middle School

  Cate Hardman

  North Oconee

  Tim Griffeth

  Oconee County High School

  Amanda Hefner

  Oconee Middle

  Junior Chapman

  Oglethorpe County

  Sertich

  Rabun County

  Shawn Bertrang

  Stephens Co. Middle School

  Mindy Moore

  Towns County High

  Sabrina Garrett

  Towns County Middle

  Todd Flanagan

  W.R. Coile Middle School

  Barbra Rose

  Walnut Grove High School

  Sean Bryant

  West Jackson Middle

  April Davis

  White Co Middle

  Meg Dickerson

  White County High

  Amanda Keener

  Wilbanks Middle School

  Catrina Kennedy

  Youth Middle School

  Melanie Dorminey





Sent from my Verizon Wireless BlackBerry