Teachers,

The following chapters have registered for the Middle School Lawnmower and/or the High School Lawnmower CDE's that will be held next week and if your chapter is not listed please use the following link to register your students.

Lawn Mower CDE Registration

Area V November 9th at the Albany Fair

Chapter Advisor Area Event
Seminole Smith/kelly Area V High School
Lee County High School Donald Gilman Area V High School
Tift County High School Cargle Area V High School
Cairo High FFA David Connell Area V High School
Thomasville High Todd Creech Area V High School
Colquitt County High Stacey Beacham Area V High School
Brooks County High Mack Ross Area V High School
Bainbridge FFA Hugh Lanier Area V High School
Pelham Young Area V High School
Crisp High David West Area V High School
RANDOLPH-CLAY VINCENT CUTTS Area V High School
Turner Co High Dennis Kendrick Area V High School
Ben Hill Harry Tucker Area V High School
Tift County NE Campus Carl Nichols Area V High School
       
Seminole Smith/kelly Area V Middle School
Irwin Middle FFA Chris Paulk Area V Middle School
Pelham City Middle Sealy Area V Middle School
Lee Middle FFA Jamie Rich Area V Middle School
Ben Hill Middle Sue Trammell Area V Middle School
Eighth Street Middle Golden/Hobbs Area V Middle School
Crisp County Middle Sallie McHugh Area V Middle School
C.A.Gray Middle Eddie Murray Area V Middle School
Brooks County Middle School Christy Thomas Area V Middle School
Southside Middle School Theresa Sikinyi Area V Middle School
Worth County Middle School FFA Alan West Area V Middle School
Baconton Charter Burkett Area V Middle School, High School

Area VI November 7th at the Okefenokee Fair

Chapter Advisor Area    Event 
Charlton Pickren Area VI High School
Brantley Co. high Crews Area VI High School
Cook High Richard Herrin Area VI High School
Lowndes High Hadsock Area VI High School
Jeff Davis High Ramay Area VI High School
Berrien High Rebekah Estes Area VI High School
Wayne County Kirkland Area VI High School
Pierce County High  Seth Prescott Area VI High School
Telfair D. Williams Area VI High School
       
Brantley middle Krista Morris Area VI Middle School
Bacon Middle Edmund Thrift Area VI Middle School
coffee middle atkinson Area VI Middle School
Jeff Davis Middle FFA Cody Herndon Area VI Middle School
Pine Grove Middle Andy harrison Area VI Middle School
Long Marc Roe Area VI Middle School, High School


Area V Junior and Senior CDE's-
Nov 9th, 2012 - Albany Exchange Club Fairgrounds.
Registration 8:00am - CDE begins @ 8:30am*.
All contestants must be registered by 10:00am.
Middle School and High School Events will run concurrently.

Middle School Lawnmower should be a Tractor Type mower (based on availability)

Senior Lawnmower will be provided once again by Mr. Dale Stark and Blalock Machinery. Mower should be a eXmark Lazer Z or Next Lazer (based on availability)


Area VI Junior and Senior CDE's-
Nov 7th, 2012 - Waycross Exchange Club Fairgrounds
Registration 2:00pm- CDE begins @ 2:30am.
All contestants must be registered by 4:00pm.
Middle and High School Events will run concurrently.

Middle School Lawnmower should be a Tractor Type mower (based on availability)

Senior Lawnmower will be provided once again by Mr. Dale Stark and Blalock Machinery. Mower should be a eXmark Lazer Z or Next Lazer (based on availability)

Please be registered by November 2nd.

Thanks,

--
James Hunter
South Region Ag Mechanics Teacher
ABAC 34 2802 Moore Hwy
Tifton, GA 31794
Phone - 229-386-3868
Fax - 229-391-6838
email - [log in to unmask]