Teachers,
 
Congratulations on qualifying for the 2012-2013 FFA State Meats Evaluation CDE.  Please recheck your rosters again to make sure that everyone is on the roster, since the Area Contests were before October 15.
 
Information:
 
FFA State Meats Evaluation CDE
Athens, Georgia
Animal and Dairy Science Building
November 10, 2012
Registration from 8:00  to 8:30 AM  we need to have everyone in seats by 8:45 AM to start on time
Contest Begins:  9:00 AM
 
Bring:  clipboard, #2 pencils, (seniors - non programmable calculator), Hard Hats.
 
DRESS WARMLY
 
Georgia FFA will provide frocks and hairnets.
 
DRESS WARMLY
 
Contest Makeup:
Retail Cut ID (Jr. - 25, Sr. 40)
5 Placing Classes
Questions on Placing Classes
5-6 Beef Carcasses for Grading (senior only)
Meat Formulation Problem (senior only)
Test: from Meat Science & Food Safety DVD found at CEV
 
If you have questions, please give me a call.
 
Here are the finalists:
 

Area I

Senior:

1st place:  North Murray High School, Advisor: David Bushey

2nd place:  Murray County High School, Advisor: Katie Lents

Junior:

1st place:  Gilmer County High School, Advisor: Ashton Meeks

2nd place:  Bagley Middle School, Advisor: Paul Little

Area II

Senior:

1st place:  Stephens County High School, Advisor: Nicholas Moody

2nd place:  Franklin County High School, Advisor: Cale Watkins

Junior:

1st place:  Franklin County Middle School, Advisor: Anna Watkins

2nd place:  Stephens County High School, Advisor: Farrish Mulkey

Area III

Junior:

1.  Perry High - Advisor:  Philip Gentry

2.  Upson-Lee High - Advisor: Chase McGill

Senior:

1.  Perry High - Advisor: Philip Gentry

2.  Veterans High - Advisor:  Clay Walker

Area IV

Junior:

1st place -   Screven County Middle - Bridget Mixson, Advisor

2nd place -  South Effingham Middle - C.J. Pinson, Advisor

Senior:

1st place -   Screven County High - Nancy Sell, Advisor

2nd Place -  Portal High - Tom Marshall, Advisor

Area V

Junior:

1st place C. A. Gray Jr. High and Advisor Matt Howell

2nd place W. J. Williams Middle and Advisor Chad Bass

Senior:

1st place Colquitt County high and Advisor Shawn Collins

2nd place Miller County and Advisor Bert Bodiford

Area VI

Junior:

1st place* Brantley Middle* and Advisor Krista Morris

2nd place *Brantley High* and Advisor Chad Crews

Senior

1st place* Brantley High* and Advisor Chad Crews

2nd Place *Ware High* and Advisor Jody Kemp



--
Ricky Wheeler
Area Animal Science Teacher
Central Region - Agricultural Education
101 North Main Street
Room 318
Swainsboro, Georgia 30401
478/595-5351 (c)