Print

Print


Be sure to check the registrants at the bottom of this e-mail.

The *Area VI* Wildlife Management CDE will be held on *Tuesday, January 15th
* at Ware County High School.
The *Area V* Wildlife Management CDE will be held on *Thursday, January 17th
* at ABAC.
Check-in - 4:00p
Events start - 4:30p
As a reminder -- the Wildlife Management CDE is a 4 person team event with
each team member competing in a specialized area. All four team members'
scores will count in the team score. See the links below for the Jr. and
Sr. CDE Rules and Guidelines for more information on the CDE. There will be
a Jr. Division and a Sr. Division. (If your chapter is planning to compete
in both divisions, you will need to fill out two registration forms.)
Jr. Wildlife Management CDE Rules and
Guidelines<http://www.gaaged.org/Browseable_Folders/CareerDevelopmentEvents/CDEAwardsBulletin/Wildlife_Management_CDE_Junior_%20revised_July_2012.doc>
Sr. Wildlife Management CDE Rules and
Guidelines<http://www.gaaged.org/Browseable_Folders/CareerDevelopmentEvents/CDEAwardsBulletin/Wildlife_Management_CDE_Senior_%20revised_July_2012.doc>
NOTE: The team activity is only conducted as a phase of the State Wildlife
Management CDE, and is not a requirement of the Area Wildlife
ManagementCDEs. The total points possible at an Area
Wildlife Management CDE are 400 points, and the total points possible at
the State Wildlife Management CDE are 500 points.

The following teams have registered for the Wildlife Management CDE. If you
want to have a team compete and have not yet registered, please go to the
following link and do so. *Registration deadline is Tuesday, January 8th.*

  Wildlife Management
Registration<https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dFFpaG5qUHRnQU84bWxNd0Nwc2xJaUE6MQ>

  *Area V Jr. Teams* *Advisor*  Ben Hill Harry Tucker  Ben Hill Middle Sue
Trammell  C. A. Gray Mddle Eddie Murray  C. A. Gray Jr.  Matt Howell  Lee
County Middle Jamie Rich  Lee County  Donald Gilman  Thomas County
Central Jerry
Stone  Webster County Josh Drew  Worth County John Lindsey  Worth County
Middle Alan West

**

*Area V Sr. Teams*
   Americus Sumter South Eric Dixon  Bainbridge Hugh Lanier  Ben Hill Harry
Tucker  Brooks County Mack Ross  Colquitt County Shawn Collins  Early
County Lisa
Murphree  C. A. Gray Jr.  Matt Howell  Lee County Donald Gilman  Thomas
County Central Jerry Stone  Tift County Lynne Cook  Turner County Dennis
Kendrick  Webster County Josh Drew  Worth County John Lindsey

**

*Area VI Jr. Teams*
   Appling County Van Mills  Appling County Middle Ricky Barnes  Brantley
County Richard Gill  Brantley County Middle Krista Morris  Charlton
County Audrey
Pickren  Clinch County Dustin O'Neal  Cook County Middle Jeff McLean  Golden
Isles Amy Stalvey  Hahira Middle Brittany Bearden  Jeff Davis John Ramay  Jeff
Davis Middle Cody Herndon  Lowndes County James Corbett  Lowndes County
Middle Whitney Mitchell  Pine Grove Middle Andy Harrison  Ware County Renee
Smith  Ware County Middle Cherry Henderson

**

*Area VI Sr. Teams*
   Appling County Van Mills  Brantley County Richard Gill  Charlton
County Audrey
Pickren  Clinch County Dustin O'Neal  Golden Isles Michael Stalvey  Long
County Les Bateson  Ware County Renee Smith  Wayne County Michael Kirkland
--
*Danny Bartlett
Forestry Area Teacher
South Region Agricultural Education*
*ABAC 34 - 2802 Moore Highway*
*Tifton, GA  31793*
*229/386-3198 (ofc)*