Be sure to check the registrants at the bottom of this e-mail.
 
The Area VI Wildlife Management CDE will be held on Tuesday, January 15th at Ware County High School.
The Area V Wildlife Management CDE will be held on Thursday, January 17th at ABAC.
Check-in - 4:00p
Events start - 4:30p
As a reminder -- the Wildlife Management CDE is a 4 person team event with each team member competing in a specialized area. All four team members' scores will count in the team score. See the links below for the Jr. and Sr. CDE Rules and Guidelines for more information on the CDE. There will be a Jr. Division and a Sr. Division. (If your chapter is planning to compete in both divisions, you will need to fill out two registration forms.)
Jr. Wildlife Management CDE Rules and Guidelines
Sr. Wildlife Management CDE Rules and Guidelines
NOTE: The team activity is only conducted as a phase of the State Wildlife Management CDE, and is not a requirement of the Area Wildlife Management CDEs. The total points possible at an Area Wildlife Management CDE are 400 points, and the total points possible at the State Wildlife Management CDE are 500 points.
 
The following teams have registered for the Wildlife Management CDE. If you want to have a team compete and have not yet registered, please go to the following link and do so. Registration deadline is Tuesday, January 8th. 
 
  Wildlife Management Registration
 
Area V Jr. Teams Advisor
Ben Hill Harry Tucker
Ben Hill Middle Sue Trammell
C. A. Gray Mddle Eddie Murray
C. A. Gray Jr.  Matt Howell
Lee County Middle Jamie Rich
Lee County  Donald Gilman
Thomas County Central Jerry Stone
Webster County Josh Drew
Worth County John Lindsey
Worth County Middle Alan West

 

Area V Sr. Teams

 
Americus Sumter South Eric Dixon
Bainbridge Hugh Lanier
Ben Hill Harry Tucker
Brooks County Mack Ross
Colquitt County Shawn Collins
Early County Lisa Murphree
C. A. Gray Jr.  Matt Howell
Lee County Donald Gilman
Thomas County Central Jerry Stone
Tift County Lynne Cook
Turner County Dennis Kendrick
Webster County Josh Drew
Worth County John Lindsey

 

Area VI Jr. Teams

 
Appling County Van Mills
Appling County Middle Ricky Barnes
Brantley County Richard Gill
Brantley County Middle Krista Morris
Charlton County Audrey Pickren
Clinch County Dustin O'Neal
Cook County Middle Jeff McLean
Golden Isles Amy Stalvey
Hahira Middle Brittany Bearden
Jeff Davis John Ramay
Jeff Davis Middle Cody Herndon
Lowndes County James Corbett
Lowndes County Middle Whitney Mitchell
Pine Grove Middle Andy Harrison
Ware County Renee Smith
Ware County Middle Cherry Henderson

 

Area VI Sr. Teams

 
Appling County Van Mills
Brantley County Richard Gill
Charlton County Audrey Pickren
Clinch County Dustin O'Neal
Golden Isles Michael Stalvey
Long County Les Bateson
Ware County Renee Smith
Wayne County Michael Kirkland

--
Danny Bartlett
Forestry Area Teacher
South Region Agricultural Education
ABAC 34 - 2802 Moore Highway
Tifton, GA  31793
229/386-3198 (ofc)