Print

Print


Registration<https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dDhXNUlqWGE3T1Y1NDVsQzB1UXhlS0E6MA>
is
now open for the Senior Lawnmower Operation and Maintenance CDE. The Area 1
CDE will be held on March 5th at Chattahoochee Technical College, Ackworth
Campus.The Area 2 CDE will be held at Oconee County High School on March
6th. Both courses will be set up and ready for students at 3:00 pm. Please
plan to arrive early if you can, all contestants must be on site and
registered no later than 5:00. We are running the Middle School and Senior
Lawnmower Driving CDE's at the same time on the same day. It is important
that students arrive on time or earlier if possible so that each student
may drive the course while there is still enough daylight. On-sight
registration will be held under a tent on the lawn of both campuses.
Problem solving and written exams will be conducted inside the Horticulture
building at Chattahoochee Tech. and in classrooms at Oconee County High
School. The lawnmowers students will use will be eXmark similar to the ones
used last year.

Please click on the registration link provided to register your
student. *Registration
will close on Thursday, February 28th at 5:00 pm.*

Senior Lawnmower CDE registration
Link:<https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dDhXNUlqWGE3T1Y1NDVsQzB1UXhlS0E6MA>
 https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dDhXNUlqWGE3T1Y1NDVsQzB1UXhlS0E6MA<https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dDhXNUlqWGE3T1Y1NDVsQzB1UXhlS0E6MA>

The following schools have registered:

  Alexander High Freddie Morrison Area 1  Arabia Mountain Joshua Rogers Area
1  Bagley Middle Paul Little Area 1  Bowdon High School FFA Ryan Ayes
Area 1  Creekside
High School Traves Hyman Area 1  Dawson County High School Reggie Stowers Area
1  Gilmer High Josh Hitt Area 1  Gordon Central Melissa Hubbard Area 1  Gordon
Lee Becky Forrester Area 1  Heritage High School Brandon Ray Area 1  LaFayette
High Michael Gardner Area 1  LFO Nelson McCracken Area 1  Murray
County FFA Katie
Lents Area 1  Northwest Whitfield FFA Janet Robbins Area 1  Paulding
County Matt
Townson Area 1  Sonoraville Sara Clark Area 1  Temple High School Bennett
Jacobs Area 1  Woodland Tyrone Casteel Area 1  Apalachee High School Raymond
FItzpatrick Area 2  Banks Co High Scott Wheatley/Kipp Jackson Area 2  East
Hall High Barb Saunders Area 2  East Jackson High FFA Greg Gilman Area
2  Eastside
High School Shannon Lawrence Area 2  Elbert High Bilow Area 2  Franklin Co.
High Cale Watkins Area 2  Habersham 9th Grade Academy Zack Free Area 2
 Habersham
Central FFA Kyle Dekle Area 2  Hart Co High School Anna E. Smith Area
2  jefferson
city Calloway Area 2  Madison County High Josh White Area 2  Monroe Area
High School Ehlers Area 2  North Oconee Griffeth Area 2  Oglethorpe County
Sertich Area 2  Rabun County FFA Shawn Bertrang Area 2  Rockdale Career
Academy Kevin L. Surrette Area 2  Towns County High Sabrina Garrett
Area 2  Walnut
Grove High School Sean Bryant Area 2  Washington Wilkes Adam Wood Area 2  White
County dustin Keener Area 2  Winder-Barrow High School Terry Ensley Area 2
--
Sidney Bell
Area Agricultural Mechanics Teacher
North Region Agricultural Education
209 Four Towers
University of Georgia
Athens, Ga. 30602
Office: (706) 552 - 4464
Cell: (706) 612 - 4789
[log in to unmask]



--
Sidney Bell
Area Agricultural Mechanics Teacher
North Region Agricultural Education
209 Four Towers
University of Georgia
Athens, Ga. 30602
Office: (706) 552 - 4464
Cell: (706) 612 - 4789
[log in to unmask]