Print

Print


Teachers,

The Wildlife Management season has officially begun with the Appling County Wildlife Management Contest last evening.

Mr. Van Mills, Advisor of the Appling County FFA Chapter passes on his thanks to all the Young Farmer members and Advisor, Mr. Jim Galvin, former chapter members, current chapter members, as well as the other chapter Advisors who assisted in proctoring events and/or grading scorecards. Special thanks to Mr. Glenn Williams and Mr. Michael Waters for helping in setting up events. Thanks also to Miss Kailee Bennett, UGA-Tifton student and apprentice teacher at Ware County High for assisting in registration and tabulating results. Thanks, too, to Mr. Barry Norris, Forestry Teacher from the Central Region, for his assistance.

Complete results are attached.

The top three Senior Division teams are:
1. 266 The Appling County FFA Chapter, Van Mills, Advisor
2. 190 The Rutland FFA Chapter, Sandy Brassell, Advisor
3. 186 The Statesboro FFA Chapter, Susan Jones, Advisor

The top three Junior Division teams are:
1. 267 The Appling County Middle FFA Chapter, Ricky Barnes, Advisor
2. 202 The C. A. Gray, Jr. FFA Chapter, Matt Howell, Advisor
3. 167 The Ware County Middle FFA Chapter, Cherry Henderson, Advisor

The top three individuals in each division are:
Senior Division:
Aquatic Management:
1. 56 Daniel Tucker of the Cook FFA Chapter, Valerie Bennett, Advisor
2. 54 Kristen Nienstedt of the Rutland FFA Chapter
3. 48 Omar Leon of the Appling County FFA Chapter

General Wildlife ID:
1. 84 Jameel Phillips of the Appling County FFA Chapter
2. 50 Gabe Parker of the Colquitt County FFA Chapter, Shawn Collins, Advisor
3. 48 Blade Herrin of the Ware County FFA Chapter, Renee Smith, Advisor

Game Bird Biology:
1. 83 Luke Dyal of the Appling County FFA Chapter
2. 73 Gage Lightsey of the Southeast Bulloch FFA Chapter, Brian Elrick Advisor
3. 71 Hunter Deal of the Statesboro FFA Chapter

Deer Management:
1. 61 Nathan Stone of the Colquitt County FFA Chapter
2. 51 Cade Houston of the Appling County FFA Chapter
3. 46 Alec McLean of the Cook FFA Chapter

Junior Division:
Aquatic Management:
1. 74 Brycen Lee of the Appling County Middle FFA Chapter
2. 36 Presley Thomas of the C. A. Gray, Jr. FFA Chapter
3. 36 Nathan Roberts of the Irwin County FFA Chapter, Chris Paulk, Advisor

General Wildlife ID:
1. 60 C. D. Williams of the Appling County Middle FFA Chapter
2. 50 Brody Cauley of the Appling County FFA Chapter
3. 48 Charlie Collins of the C. A. Gray Middle FFA Chapter, Eddie Murray, Advisor

Game Bird Biology:
1. 84 Jake Phillips of the C. A. Gray, Jr. FFA Chapter
2. 81 John Hunter of the Appling County FFA Chapter
3. 79 Jamey Jaramillo of the Appling County Middle FFA Chapter

Deer Management:
1. 54 Ben Houston of the Appling County Middle FFA Chapter
2. 42 Chasity Whitley of the Ware County Middle FFA Chapter
3. 40 Tanner Whitman of the C. A. Gray, Jr. FFA Chapter

Thank you and CONGRATULATIONS to all of these outstanding FFA members!

Danny Bartlett
Forestry Teacher
South Region Agricultural Education
ABAC 34 - 2802 Moore Highway
Tifton, GA  31793
229/386-3198 (ofc)