Print

Print


Teachers,

The Area V Wildlife Management CDE will be held on Tuesday, March 3rd at ABAC.
The Area VI Wildlife Management CDE will be held on Thursday, March 5th at Ware County High School.
 
Check-in: 4:00p
Events begin: 4:30p
 
The chapters listed below have registered. If your chapter is not listed, please take a moment to register your team using the Google document below. (If your chapter is planning to compete in both divisions, you will need to fill out two forms.)

Wildlife Management CDE Registration
 
Registration deadline is Friday, February 27th.

Area V – Junior Division

 

Bainbridge Middle

Levi Dunn

Crisp County Middle

Sue Trammell

Early County

Lisa Murphree

Eighth Street Middle

Heath Cross

C. A. Gray, Jr.

Matt Howell

C. A. Gray Middle

Eddie Murray

Ben Hill

Harry Tucker

Irwin County Middle

Chris Paulk

Lee County Middle

Josh Drew

NE Tift

Brittaney Schwing

Pataula Charter

Larry Worsley

Shiver Middle

Christina Sanders

Thomas County Central

Jerry Stone

Thomas County Middle

Audrey Davis

Whigham Middle

Christina Sanders

W. J. Williams Middle

Chad Bass

Worth County

John Lindsey

Worth County Middle

Alan West

 

 

 Area V – Senior Division

 

Baconton Charter

Victoria Hill

Ben Hill

Harry Tucker

Colquitt County

Shawn Collins

Early County

Lisa Murphree

C. A. Gray, Jr.

Matt Howell

Lee County

Donald Gilman

Pataula Charter

Larry Worsley

Thomas County Central

Jerry Stone

Tift County

Lynne Cook

Webster County

Zach Blanchard

Worth County

John Lindsey

 

 

 Area VI – Junior Division

 

Appling County

Van Mills

Appling County Middle

Ricky Barnes

Berrien County

Blake Kendrick

Brantley County

Richard Gill

Brantley County Middle

Krista Morris

Camden County

Glen Gosier

Charlton County

Audrey Pickren

Clinch County

Dustin O'Neal

Cook Middle

Jeff McLean

Hahira Middle

Brittany Bearden

Jeff Davis

John Ramay

Jeff Davis Middle

Cody Herndon

Long County

Helen Young

Lowndes

James Corbett

Lowndes Middle

Pamela Ross

Ware County

Renee Smith

Ware County Middle

Cherry Henderson

 

 

 Area VI – Senior Division

 

Appling County

Van Mills

Atkinson County

Whit Stewart

Bacon County

J.R. Miles

Berrien County

Blake Kendrick

Brantley County

Richard Gill

Camden County

Glen Gosier

Charlton County

Audrey Pickren

Clinch County

Dustin O'Neal

Jeff Davis

John Ramay

Long County

Helen Young

Lowndes

James Corbett

Ware County

Renee Smith


Thank you!

Danny Bartlett
Forestry Teacher
South Region Agricultural Education
ABAC 34 - 2802 Moore Highway
Tifton, GA  31793
229/386-3198 (ofc)