Print

Print


Attached you should find the tally sheets from the Thomasville Forestry
Field Day.



*Danny BartlettForestry TeacherSouth Region Agricultural Education*
*ABAC 34 - 2802 Moore Highway*
*Tifton, GA  31793*

*229/386-3198 (ofc)*


On Wed, Mar 18, 2015 at 12:45 PM, Danny Bartlett <[log in to unmask]>
wrote:

> Silly me. I will check it out.
> On Mar 18, 2015 12:33 PM, "Jimmy Cargle" <[log in to unmask]> wrote:
>
>> The Senior tally score sheet for Seniors comes up Junior scores.
>> ________________________________________
>> From: AgEd Teachers of South Georgia [[log in to unmask]] On
>> Behalf Of Danny Bartlett [[log in to unmask]]
>> Sent: Wednesday, March 18, 2015 9:48 AM
>> To: [log in to unmask]
>> Subject: 2015 Thomasville Forestry Field Day Results
>>
>> Teachers,
>>
>> The Thomasville FFD was held yesterday at the Thomas County Agri-Center.
>> Big thanks to Mr. Jerry Stone, Ag Ed Teacher at Thomas County Central for
>> hosting the event and securing sponsorship in order to provide Wal-Mart
>> Gift cards in the amounts of $20 and $10 to the top two individuals in each
>> event. A huge thanks to the Flint District of the Georgia Forestry
>> Commission for assisting in setting up the events and assisting in scoring
>> the events. Mr. Trent Ingram, Flint District Manager, and the Foresters and
>> Rangers of the Flint District are to be commended on an exceptionally fine
>> field day. Thanks to Mr. Jimmy Mock for coming all the way to Thomasville
>> to bring some north Georgia tree specimens and assisting in the Tree
>> Identification event.
>>
>> Thanks to Mr. Michael Herrin, Ag Ed student at ABAC, for his help in
>> setting up the events, compiling scores, copying event keys, and packing up
>> and cleaning up after the field day. Thanks again to Mr. Dustin O'Neal,
>> Clinch County Ag Ed Teacher, for his assistance in grading scorecards and
>> separating them by chapter to return to teachers before leaving the
>> Agri-Center.
>>
>> It was a day of superb weather and great competition and camaraderie!
>>
>> Top three teams were:
>>
>> Senior Division
>> First Place: The Tift County FFA Chapter, Mr. Jimmy Cargle, Advisor
>> Second Place: The Echols County FFA Chapter, Mr. Hank Majeski, Advisor
>> Third Place: The Thomas County Central FFA Chapter, Mr. Jerry Stone,
>> Advisor
>>
>> Junior Division
>> First Place: The Echols County Middle FFA Chapter, Ms. Shelby Corbett,
>> Advisor
>> Second Place: The C. A. Gray, Jr. FFA Chapter, Mr. Matt Howell, Advisor
>> Third Place: The C. A. Gray Middle FFA Chapter, Mr. Eddie Murray, Advisor
>>
>> Top two individuals in each event were:
>>
>> Senior Division
>> Tree Identification:
>> 1st - Miranda Carter, Echols County
>> 2nd - Dalton Burgess, Thomas County Central
>>
>> Tree Disorders:
>> 1st - Alexis Rivera, Echols County
>> 2nd - Kassidy Griffin, Tift County
>>
>> Ocular Estimation:
>> 1st - Tanner King, Thomas County Central
>> 2nd - Taylor Peek, Clinch County
>>
>> Cord Volume:
>> 1st - Bailey Reid, Echols County
>> 2nd - Reed Flynt, Tift County
>>
>> Board Foot Volume:
>> 1st - Colton Crosby, Echols County
>> 2nd - Riley Stringer, Thomas County Central
>>
>> Timber Stand Improvement:
>> 1st - Aimee Staten, Echols County
>> 2nd - Caleb Phillips, Thomas County
>>
>> Compass and Pacing:
>> 1st - J. C. Carter, Echols County
>> 2nd - Lauren Dotson, Tift County
>>
>> Land Measurement:
>> 1st - Corben Stovall, Clinch County
>> 2nd - David Cheek, Tift County
>>
>> Reforestation:
>> 1st - Drayton Lindsey, Tift County
>> 2nd - John Allen Huggins, Echols County
>>
>> Forest Management:
>> 1st - Heyward Steedley/Coale Johnson, Clinch County
>> 2nd - Gaskin/Palmer, Thomas County Central
>>
>> Junior Division
>> Tree Identification:
>> 1st - Lurdes Ontiveros, Echols County Middle
>> 2nd - Victoria Barber, C. A. Gray Middle
>>
>> Tree Disorders:
>> 1st - Rose Coleman, Echols County Middle
>> 2nd - Taylor McLeod, Echols County Middle
>>
>> Ocular Estimation:
>> 1st - Lindsey Herring, Echols County Middle
>> 2nd - Laura Oliver, C. A. Gray Middle
>>
>> Cord Volume:
>> 1st - Court Hambrick, Echols County Middle
>> 2nd - Triston Carter, Echols County Middle
>>
>> Board Foot Volume:
>> 1st - Heidi Jones, Echols County Middle
>> 2nd - Justin Sandlin, Echols County Middle
>>
>> Timber Stand Improvement:
>> 1st - Olivia Coppage, Echols County Middle
>> 2nd - Katherine Smith, Clinch County
>>
>> Compass and Pacing:
>> 1st - Emily Culpepper, Echols County Middle
>> 2nd - Kenzie Bennett, Echols County Middle
>>
>> Land Measurement:
>> 1st - Brook Culpepper, Echols County Middle
>> 2nd - Aubrey McLeod, Echols County Middle
>>
>> Reforestation:
>> 1st - Lance Mullis, Echols County Middle
>> 2nd - Dawson Massey, C. A. Gray, Jr.
>>
>> Forest Management:
>> 1st - Emily Leonard/Caleb Vedder, Echols County Middle
>> 2nd - Jessie Covington/Destiny Brevig, Echols County Middle
>>
>> Congratulations to all of these students! Keep choppin' wood!
>>
>> Tabulation Sheets are attached.
>>
>> Danny Bartlett
>> Forestry Teacher
>> South Region Agricultural Education
>> ABAC 34 - 2802 Moore Highway
>> Tifton, GA  31793
>> 229/386-3198 (ofc)
>>
>>