Print

Print


> Congratulations to the following sub area CDE participates that will move
> on to the Region CDE finals.  Thank you to Terrell County, Tift County,
> Echols County, and Wayne County for your part in making the sub area CDEs a
> great success.
>
> Pictures from the South Region Speaking CDEs can be found at:
>
>  http://gaaged.org/album.aspx?ID=120
>
> Also, you will find attached newspaper articles that can be used in your
> local papers.  Show off the great things you have happening in your chapter!
>
>
>
> *Please have all corrected manuscripts returned to the South Region Ag Ed
> Office by Feb. 1st.*
>
>
> *Area V Region CDEs will be held at Colquitt Co. High School on February
> 9th*.
>
> *Area V Creed*
> Sarah Carnes          Thomas County Middle
> C.A. Gray Middle     Katelyn Croy
> Carson Deal            Seminole
> Caleb Hall                C.A. Gray Junior High
> Kristen Palmer         Pelham Middle
> Kaylie Roberts         N. E. Tift
> Shomari Wallace     Miller County
> Lindsey Winzell       Cario
>
> *Area V Junior Prepared Public Speaking*
> Kirk Beacham          C.A. Gray Jr. High
> Josie Bullington       Eighth Street Middle
> Morgan Deese         Worth County Middle
> Vaidehi Patel           Pelham Middle
> Lance Robinson      Mitchell Middle
> John Sodrel             Whigham
>
> *Area V Sr. Prepared Public Speaking*
> Laura Cook             Cario
> Katelyn Hancock     Thomas County Central
> Libba Johnson        Colquitt County High
> Persia Tillman         Randolph-Clay
> Sydney Thomas      Miller County
> Drew Willingham     Wilcox County High
>
> *Area V Extemporaneous Public Speaking *
> Kaylon Gilbert                 Randolph-Clay
> Chykymbrion Jackson    Turner County High
> Michael Martin                Pelham High
> Abby Mayne                   Tift County High
> Karli Parker                     Colquitt County High
> Willie Sizemore                Lee County
>
>
> *Area VI Region CDEs will be held at Appling County High on Feb. 11th.*
>
> *Area VI Creed*
> Leana Atkinson          Coffee Middle
> Mattie Davis               Brantley Middle
> Jessica Garrason       Long County
> Alexis Herring             Lowndes Middle
> Brycen Lee                 Appling High
> Gage Nichols             Berrien Middle
> Justin Sandlin            Echols
> Alyssa Tanner           Jeff Davis Middle
>
> *Area VI Junior Prepared Public Speaking*
> Dawson Adams          Coffee(GWC)
> Kaylin Crews              Brantley Co. High
> Kali Cunha                 Jeff Davis High
> Emmanuel Deen        Bacon County Middle
> Elizabeth Fisher         Lowndes High
> Keana Waters            Ware High
>
> *Area VI Sr. Prepared Public Speaking*
> Courtney Barber        Ware High
> Charolette Brannan   Long County
> Courtney Cameron    Lowndes High
> Shania Flowers          Brantley High
> Katie Ricketson          Coffee High
> Allison Simpson         Golden Isles
>
> *Area VI Extemporaneous Public Speaking *
> Zachary Benka          Cook County
> Brandon Brown          Telfair County
> Hinkley Hood              Ware County
> Tyler Logel                 Camden County
> Clay Parker                Lowndes
> Cheyane Tomberlin    Appling County High
>
>
>
>
>
>
>
> --
> Ira Tucker
>
> South Region Director
> South Region Agriculture Education
> ABAC 34
> 2802 Moore Highway
> Tifton, Ga. 31793
> 229-386-3428 office
> 229-425-7619 cell
>