Congratulations to the following sub area CDE participates that will move on to the Region CDE finals.  Thank you to Terrell County, Tift County, Echols County, and Wayne County for your part in making the sub area CDEs a great success. 

Pictures from the South Region Speaking CDEs can be found at:


Also, you will find attached newspaper articles that can be used in your local papers.  Show off the great things you have happening in your chapter!



Please have all corrected manuscripts returned to the South Region Ag Ed Office by Feb. 1st.


Area V Region CDEs will be held at Colquitt Co. High School on February 9th

Area V Creed
Sarah Carnes          Thomas County Middle
C.A. Gray Middle     Katelyn Croy
Carson Deal            Seminole
Caleb Hall                C.A. Gray Junior High
Kristen Palmer         Pelham Middle
Kaylie Roberts         N. E. Tift
Shomari Wallace     Miller County
Lindsey Winzell       Cario

Area V Junior Prepared Public Speaking
Kirk Beacham          C.A. Gray Jr. High
Josie Bullington       Eighth Street Middle
Morgan Deese         Worth County Middle
Vaidehi Patel           Pelham Middle
Lance Robinson      Mitchell Middle
John Sodrel             Whigham

Area V Sr. Prepared Public Speaking
Laura Cook             Cario
Katelyn Hancock     Thomas County Central
Libba Johnson        Colquitt County High
Persia Tillman         Randolph-Clay
Sydney Thomas      Miller County
Drew Willingham     Wilcox County High

Area V Extemporaneous Public Speaking 
Kaylon Gilbert                 Randolph-Clay
Chykymbrion Jackson    Turner County High
Michael Martin                Pelham High
Abby Mayne                   Tift County High
Karli Parker                     Colquitt County High
Willie Sizemore                Lee County


Area VI Region CDEs will be held at Appling County High on Feb. 11th.

Area VI Creed
Leana Atkinson          Coffee Middle
Mattie Davis               Brantley Middle
Jessica Garrason       Long County
Alexis Herring             Lowndes Middle
Brycen Lee                 Appling High
Gage Nichols             Berrien Middle
Justin Sandlin            Echols
Alyssa Tanner           Jeff Davis Middle

Area VI Junior Prepared Public Speaking
Dawson Adams          Coffee(GWC)
Kaylin Crews              Brantley Co. High
Kali Cunha                 Jeff Davis High
Emmanuel Deen        Bacon County Middle
Elizabeth Fisher         Lowndes High
Keana Waters            Ware High

Area VI Sr. Prepared Public Speaking
Courtney Barber        Ware High
Charolette Brannan   Long County
Courtney Cameron    Lowndes High
Shania Flowers          Brantley High
Katie Ricketson          Coffee High
Allison Simpson         Golden Isles

Area VI Extemporaneous Public Speaking 
Zachary Benka          Cook County
Brandon Brown          Telfair County
Hinkley Hood              Ware County
Tyler Logel                 Camden County
Clay Parker                Lowndes
Cheyane Tomberlin    Appling County High







--
Ira Tucker

South Region Director
South Region Agriculture Education
ABAC 34
2802 Moore Highway
Tifton, Ga. 31793