Print

Print


Teachers,

I realize that FFA Week, State Livestock shows and a plethora of other
things are happening in your programs this week. So, I just wanted to
remind you that next week is our South Region Welding CDE’s in Area 5 and
Area 6.



Tuesday, February 27th Area 6 at Ware County High School

700 Victory Drive

Waycross, Ga. 31503



Registration begins at 1:00 PM and CDE starts at 1:30 PM. In Mr. Danny
Bartlett’s Shop/Classroom



Thursday, March 1st Area 5 at ABAC

2802 Moore Highway

Tifton, Ga 31793



Registration begins at 3:45 -4:15 PM and CDE starts at 4:30 PM. In the
Chambliss Building/AET Welding Shop



Please refer to the South Region Awards bulletin on what items you will
need to bring for each respected event. The awards bulletin is attached  *NOTE:
I WILL HAVE WELDING RODS AVAILABLE (SMAW and Brazing) , BUT IT IS HIGHLY
RECOMMENDED THAT YOU BRING YOU OWN BECAUSE MINE ARE OLD AND HAVE BEEN
STORED FOR YEARS IN THE **TRAILER**!!!*

Finally, the registration page on the Ag Ed website will close at high noon
(12 PM) on Monday, February 26th to allow all of you who have been away or
tied up with aforementioned events to register.

Also, if you know which of your students, who you registered, will be doing
SMAW, Cutting, Brazing, or GMAW, send their names, along with their team
(Ex. Team 1 or Team 2), and their event. This will help me set-up my
scoring spreadsheet and aid the registration process.



Below is a list of who has registered:

*Area 6*

Carter, Levy Brantley County High
Smith, Jordan Brantley County High
Crews, Kyle Brantley County High
Moody, Ethan Brantley County High
Watts, David Brantley County High
Crews, Joshua Coffee County High
Davis, Jordan Coffee County High
McKinnon, Dalton Coffee County High
Howell, Wade Cook County High
Morgan, Jacob Cook County High
Carver, Charles Cook County High
Sexton , Chloe Cook County High
Sexton, Shelby Cook County High
Jasinski, Harley Cook County High
Johns, IsaBella Cook County High
Lynn, Jared Long County
Pitts, Marissa Long County
Brant, Conor Long County
Toutai, Emma Long County
Boyette, Ryan Pierce County
Cox, Zach Pierce County
O'Steen, Jamison Pierce County

*Area 5*

Izaguirre, Adolfo Bainbridge
Wheeler, Jackson Bainbridge
Faircloth, Ellis Bainbridge
Faircloth, Bryson Bainbridge
Arthur, Bryson Bainbridge
Harrell, Cayden Bainbridge
Phillips, Austin Bainbridge
Jenkins, Brandon Bainbridge
Rochester, Eli Brooks County High
Fowler , Zackery Brooks County High
Jones, James Brooks County High
Duarte, Javier Brooks County High
Hayslip, Devin Crisp County High
Helms, Flint Crisp County High
Williams, Troy Crisp County High
Walls, Justin Crisp County High
Rountree, Braydon Crisp County High
Musselwhite, Zachary Crisp County High
Suggs, Joshua Crisp County High
Mitchell, Rickie Crisp County High
Albarran, Daniel Pelham High
Ngo, Johnson Pelham High
Holland, Zach Pelham High
Harden, Drew Pelham High
Newberry, Jackson Seminole County
Harden, Dylan Seminole County
Scarborough, Ethan Seminole County
Shattles, Cody Seminole County
Miller, Brock Seminole County
Cunningham, Colby Seminole County
Porter, Nicholas Seminole County
Johnson, Aubrey Seminole County
Barley, Zackery Terrell County
Melton, Brandon Terrell County
Hamby, Devon Terrell County
Zermeno, Juan Terrell County
Greene , Rayance Terrell County

Thanks and call if you have any questions.

-- 

Jerry Stone
Area Agricultural Mechanics Teacher
South Region Agricultural Education
ABAC 34, 2802 Moore Hwy
Tifton, Ga. 30602
Cell: (229) 891 - 6020