Print

Print


Reminder that the FFA Quiz CDE registration is open. 

Area 2 FFA Quiz will be held at Winder-Barrow High School on Tuesday, November 19th. Registration will begin at 4 and the contest will start at 4:30. Online registration will close 11/14/19 at 11:59 pm for Area 2 chapters.

Area 1 FFA Quiz will be held at Gordon Central High School on Thursday, November 1st. Registration will begin at 4 and the contest will start at 4:30. Online registration will close 11/18/19 at 11:59 pm for Area 1 chapters.

The following Chapters and students are registered for the CDE:

Area 1 Schools
  Name School
1 Alanna James Alexander
2 Camryn  Williams Arabia Mountain
3 Ella Carrion Ashworth Middle
4 Jaylon Delaney Bear Creek Middle
5 Nathaniel Poe Bowdon
6 Jaden Blevins Cedartown
7 Spencer  Hicks Cedartown Middle
8 Leiana  Rogers-Grady Central Middle
9 Madison O'Toole Chattanooga Valley Middle
10 Emma Rae Ward Chattooga County
11 KateLynn Carder Clear Creek Middle
12 Michael Lee Creekside
13 Mia Amador Creekview
14 EmmaGrace Pankey Dawson County
15 Emma  Stapleton  Etowah
16 Emilee Thomas Fannin County High
17 Annelise  Hughes Fannin County Middle
18 Annabelle Lynch Gladden Middle
19 Roman Gray Haralson County
20 Will Hiestand Heritage Middle
21 Tanner Mantooth Lakeview Ft Oglethorpe
22 Christina Youngerman Liberty Middle
23 Ella Dotson Murray County
24 Elijah Banks Otwell Middle
25 Jeremy  Westbrook Pickens Jr High
26 Kylie Hurd Red Bud Middle
27 Anna Dean Ridgeland
28 Avery Cross Ringgold
29 Mya Strickland Rome High
30 Lakia Peugh Rome Middle
31 Rilynn Strickland Rossville Middle
32 Andrew Martin Saddle Ridge Middle
33 Vinson Tang Sonoraville
34 Jenna Gentry Southeast Whitfield
35 Brandon Floyd Summerville Middle
  Area 2 Schools  
  Name School
1 Leanne Paul Alcovy
2 wyatt watkins Apalachee
3 Jorge Molina-Veronico Banks County Middle
4 Amelia Faulks Burney Harris Lyons Middle
5 Kyla O'Dell Carver Middle
6 Jared Carmona Coile Middle
7 Ivy Tolbert Commerce Middle
8 Keely Shultz East Jackson High
9 Cindy Ramos-Ayala Eastside 
10 Thomas Barclay Elbert County High
11 Naomi Bernal Elbert County Middle 
12 Carah Pulliam Franklin County High
13 Nicholas Tuck Franklin County Middle
14 Haley Vieira Habersham Central
15 Katie Haulk Hart County High
16 Hudson Milner Hart County Middle
17 Sam Kennon Indian Creek Middle
18 Joseph Ledford Jackson County
19 Carson Black Jackson Trail Christian
20 Langley Courchaine Jefferson City
21 Megan Jacobs Jefferson Middle
22 Emma Barker Loganville High
23 Savannah Sause Loganville Middle
24 Dakota Benett Lumpkin County Middle
25 Avery Bray Madison County High
26 George  Parham Madison County Middle
27 Ian Rogers Malcom Bridge Middle
28 Hannah Lundebo Monroe Area
29 Dixie New Morgan County Middle
30 Addie Caudell North Habersham Middle
31 Laura Walker North Oconee
32 Lexi Pritchard Oconee County High
33 Logan Wilkes Oconee County Middle
34 Macie McDaniel Oglethorpe County Middle
35 Dylan  Bentley Rabun County
36 Daisy Thompson Rabun County Middle
37 Emma  Lewis Russell Middle
38 Abbie Jones South Habersham Middle
39 Ansley Wilbanks Stephens County High
40 Grant Ware Stephens County Middle
41 Abigail Reed Union County Middle
42 Cira  Gristina West Jackson Middle
43 Katelyn Vieira Wilbanks Middle
44 Anthony Neese Winder-Barrow
45 Jackson Rutledge Youth Middle

--
Brandon Ray
North Region Forestry Teacher
1420 Experiment Station Road
Watkinsville, GA 30677
Cell: 706-506-8110